ABD’de ele geçirilen 12 tarihi eser Türk yetkililere iade edildi

Last Updated on 24 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

ABD’de ele geçirilen Anadolu’ya ait 12 tarihi eser, Kültür ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar sonucu mahkeme kararıyla Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu yetkililerine teslim edildi.    Türk yetkililere iade edildi

Uzun süren davalar sonucu Türkiye’ye verilmesi kararlaştırılan tarihi eserler, Manhattan Bölge Savcılığı ofisinde New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin hazır bulunduğu törenle iade edildi.

Başkonsolos Özgür, törende yaptığı konuşmada New York Bölge Savcısı Alvin Bragg ve İç Güvenlik Soruşturma Bürosu ajanlarına teşekkür etti.

Özgür, “Kültürel ve tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele alanında son yıllarda yakaladığımız işbirliğini takdirle karşılıyorum. Manhattan Bölge Savcılığı, İç Güvenlik Soruşturmaları ekibi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında kurulan istikrarlı ve sorunsuz iletişimle verimli sonuçlar elde ediyoruz” diye konuştu.

New York Kültür Ataşeliği yetkilileri, Burdur, Konya, Şanlıurfa, Çanakkale, Manisa, Antalya ve Doğu Anadolu gibi Türkiye’nin farlı bölgelerine ait 12 değerli tarihi eserin bugün THY Kargo ile Türkiye’ye gönderileceğini belirtti.        Türk yetkililere iade edildi