Boeing’den 737 Max kararı

Boeing'den 737 MAX İçin İnceleme Çağrısı
Boeing'den 737 MAX İçin İnceleme Çağrısı

Last Updated on 15 Nisan 2023 by Turizm Günlüğü

Boeing’den 737 Max kararı. Uçak üretim şirketi Boeing, çok sayıda kazaya karışarak 346 kişinin ölümüne sebep olan 737 Max’lerin bir kısmının teslimatını durdurma kararı aldı. Açıklamada uçakların arka kısmındaki üretim sorununun çözümüne odaklanılacağı belirtilirken, gelişmeler nedeniyle şirketin hisselerinde değer kaybı yaşandı.

ABD merkezli uçak üreticisi Boeing, bir üretim sorunu nedeniyle 737 Max siparişlerinin teslimatında ‘önemli sayıda’ gecikmelerle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Havacılık devi, 737 Max uçaklarının arkasındaki bağlantı parçalarının montajının standardlara uymadığını belirtti. Üretim sorunu, Max 7, Max 8 ve Max 8200 yolcu uçaklarının yanı sıra, P-8 Poseidon deniz gözetleme uçağını da kapsıyor.

Boeing’den yapılan açıklamada, “Bu durum acil bir uçuş güvenliği sorunu teşkil etmiyor ve halihazırda hizmet sunan uçaklar güvenli bir şekilde uçmaya devam edebilir. Sorunu Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) bildirdik. İncelemeler yapmak ve gerektiği durumlarda uygun olmayan bağlantı parçalarını değiştirmek için çalışıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Boeing, gerekli işlemler tamamlanana dek müşterilerinden yakın vadede daha düşük sayıda teslimat beklemelerini istedi.

Boeing’in hisseleri bazı 737 MAX uçaklarının teslimatının durdurulması sonrası düşüşte

Söz konusu durum, sektörde yaşanan uçak sıkıntıları esnasında Boeing’in karşılaştığı bir takım sorunların ardından geldi. Gelişmelere dair çıkan haberlerle birlikte Boeing hisselerinde yüzde 5’lik bir düşüş kaydedildi.

ABD’li uçak üreticisi Boeing’in hisseleri, tedarikçi sorunu nedeniyle bazı 737 MAX uçaklarının teslimatının durdurulması sonrası düşüşe geçti.

Şirketin New York borsasında işlem gören hisseleri, yüzde 7’ye yakın değer kaybetti.

Boeing, dün yaptığı açıklamada, bir tedarikçiden kaynaklanan parça uyum sorunun tespit edilmesinin ardından bazı 737 MAX uçaklarının teslimatlarını durdurduğunu bildirmişti.
Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu tedarikçinin bazı 737 MAX uçaklarının arka gövde bölümüne iki bağlantı parçasının montajı sırasında standart olmayan bir üretim sürecinin kullanıldığını ve gerekli spesifikasyonlara uyumsuzluk potansiyeli yarattığını bildirdiği aktarılmıştı.

Bu durumun acil bir uçuş güvenliği sorunu olmadığına işaret edilen açıklamada, ancak hem üretimdeki hem de depoda teslim edilmemiş olan önemli sayıda 737 MAX uçağını etkileyebileceği kaydedilmişti.

Öte yandan Boeing’in tedarikçilerinden Spirit AeroSystems, 737’nin bazı modellerinin arka kısmında bir kalite sorunun tespit edildiğinin Boeing’e bildirildiğini açıklamıştı.
Spirit AeroSystems’in hisselerindeki değer kaybı da yüzde 19’u aştı.