Rusya yurt dışına gidenler için yeni vergi hazırlığında…

Rusya'da Uçak Bileti Fiyatlarında Artış

Last Updated on 1 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya yurt dışına gidenler için yeni vergi hazırlığında: Rusya’da hükümetten yurt dışına gidenler için yeni vergi önerisi…

Rusya hükümeti, yurt dışına gittikten sonra mukim vergi mükellefiyetini kaybedenlere yönelik yeni vergi mevzuatı teklifini parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’na sundu.

Tasarıya göre, uzun süre yurt dışında yaşanan ve ülkede mukim vergi mükellefiyetini kaybeden Ruslardan alınacak kişisel gelir vergisi yıllık 5 milyon Ruble’ye kadar olan gelirlerde yüzde 13, 5 milyon Ruble’den fazla olan gelirlerde ise yüzde 15 olarak belirlendi.

Duma’nın yasal bilgi portalında, yayınlanan ve yabancı ülkelerde yaşayan Ruslardan farklı kişisel gelir vergisi alınmasına ilişkin yeni yasa tasarısının Rusya’da halen vergi mükellefi olmasına rağmen yabancı ülkelerde yaşayıp Rus şirketlerinde tam zamanlı veya uzaktan formatta çalışanlarla birlikte serbest meslek sahiplerini de kapsadığı vurgulandı.

Yeni vergi mevzuatının tam zamanlı çalışanlar için 2024’te, serbest meslek sahipleri için ise 2025’ten itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Düzenleme, kişisel gelir vergilerinin ödenmesi için vatandaşların herhangi bir Rus bankasından vergi borcunu devlete havale etmesini veya bu vergilerin yurt dışında çalışanı bulunan şirketler tarafından deklare edilerek belirli zamanlarda ödenmesini zorunlu kılıyor.

Rus yasalarına göre bir takvim yılında 183 günden fazla Rusya dışında kalındığında mukim vergi mükellefiyeti kaybediliyor.  Rusya yurt dışına gidenler için yeni vergi hazırlığında

Nisan ayında vergi oranlarındaki tartışmalar nedeniyle yurt dışında yaşayan ve Rusya’da mukim vergi mükellefiyetini kaybedenlere yönelik vergi değişikliği yasa tasarısını geri çeken hükümet, daha önce ödenecek vergilerde oranların yüzde 30 olacağını bildirmişti.

Maliye Bakanlığı, yerleşik olmayanlar için ise farklı kuralların geçerli olduğuna dikkat çekmiş, yurt dışında yaşayanlar için gelir kaynaklarının işverenin değil, iş yeri tarafından belirlendiğini, bu nedenle altı aydan fazla yurtdışında yaşayan bir Rus vatandaşının Rus bütçesine vergi ödemek zorunda olmadığını eklemişti.

Daha önce konuşan Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nın Başkanı Vyacheslav Volodin, ülkeyi terk eden ancak Rus şirketlerinde çalışmaya devam eden vatandaşlara vergi ayrıcalığı sunmanın yanlış olduğunu belirtirken, ülkeden kaçanların aksine daha yüksek oranda vergilendirilmesi gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Gazetemru