Otel fiyatları yüzde 94 arttı! Bayramda oteller boş mu kalacak?

Otel fiyatları yüzde 94 arttı! Bayramda oteller boş mu kalacak?
Otel fiyatları yüzde 94 arttı! Bayramda oteller boş mu kalacak?

Last Updated on 9 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

Neredekal.com verilerine göre, Mayıs ayında otellerin oda fiyatlarındaki %94’lük sıra dışı artış, rezervasyon trendlerini nasıl etkiler? Bu oransal artış, hem yerli hem de yabancı turistlerin konaklama tercihlerini önemli ölçüde değiştirebilir. Fiyat artışları, özellikle bütçe planlaması yapan tatilciler için belirleyici olabilir. Neredekal.com, 24 bin tesisten elde edilen veri analizi ile bu eğilimleri detaylı bir şekilde ortaya koyuyor. Aynı tip odaların 2022 ve 2023 Mayıs ayları arasındaki fiyatları karşılaştırıldığında, Türkiye turizm sektöründe bir dönüm noktası yaşanıyor olabilir. Bayramda oteller

Neredekal.com platformundaki verilere göre, Mayıs ayında otellerin oda fiyatları bir önceki yıla göre %94’lük rekor bir artış yaşadı. Bu bulgu, 24 bin tesisten elde edilen veri analizi sonucunda ortaya çıktı. Hem yerli hem de yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği platform, 2022 ve 2023 yılları Mayıs aylarını kıyaslayan bir çalışmayla, aynı tip odaların fiyatlarındaki dikkat çekici artışı ortaya koydu. Türkiye’de turizm sektöründeki bu ani fiyat artışı, konaklama sektöründeki mevcut durumu ve gelecek trendleri hakkında önemli ipuçları veriyor.

BAYRAM TATİLİNİN UZAMASI TATİL DESTİNASYONLARINDAKİ ARAMALARDA ARTIŞ YARATTI

Otel fiyatları yüzde 94 arttı! Bayramda oteller boş mu kalacak?
Otel fiyatları yüzde 94 arttı! Bayramda oteller boş mu kalacak?

Türkiye’nin otel ve villa arama platformu Neredekal.com’un verilerine göre uzatılan bayram tatili süreci ile tatil lokasyonlarında ve otel aramalarında büyük artış oldu. Konu ile ilgili bilgi veren Neredekal.com Genel Müdürü Gökhan Sivrikaya “Bu 9 günlük tatil, henüz tatil planı yapmamış ve Haziran ayında tatile gitmeyi düşünenler için iyi bir fırsat yarattı. Yıl başında yayınladığımız resmî tatil günleri çalışmamızda, kullanıcılarımıza Kurban Bayramı haftasının bu yazın en cazip tatil fırsatını sunan tarihlere denk geldiği öngörüsünü paylaşmıştık. Bu nedenle alınan karar beklediğimiz ve hazırlıklı olduğumuz bir gelişme oldu. Bu gelişme tatil aramalarındaki artışı beraberinde getirdi” dedi.

MAYIS AYINDA YAŞANAN OTEL FİYAT ARTIŞI REZARVASYONLARI ETKİLER Mİ?

Neredekal.com verilerine göre Mayıs ayında otellerin oda fiyatları bir önceki yıla göre %94 oranında artış gösterdi. Artış oranı, Neredekal.com platformunda yer alan 24 bin tesis arasından, 2022 ve 2023 Mayıs ayı aynı döneminde fiyat listeleyen tesislerin aynı tip odaları baz alınarak yapılan analiz, oda fiyatlarının önceki yıla göre %94 arttığını gösteriyor.

Gecelik oda fiyatı bir yılda 933 TL’den 1.812 TL’ye yükseldi

Analize konu olan tesislerin ortalama gecelik oda fiyatı bir yılda 933 TL’den 1.812 TL’ye yükseldiği tespit edildi ve iller bazında inceleme yapıldığında, 100 ve üzeri tesise sahip şehirlerde oda fiyatı en çok artan il, %127’lik bir artış ile Ankara oldu. Ankara’yı %106 ile Balıkesir ve %99 ile Trabzon takip etti.

Türkiye’nin en popüler tatil destinasyonlarında ise fiyat artışı ortalamanın altında kaldı. Neredekal.com raporuna göre

  • Muğla Otelleri’nde %81,
  • İzmir Otelleri’nde %90 ve
  • Antalya Otelleri’nde ise %92’lik fiyat artışı görülüyor.

    Neredekal.com Genel Müdürü Gökhan Sivrikaya
    Neredekal.com Genel Müdürü Gökhan Sivrikaya

Neredekal.com Genel Müdürü Gökhan Sivrikaya “Bu artışlar genellikle beklediğimiz değerlerde diyebiliriz. Tatil planı yapanlar sunduğumuz fiyat karşılaştırma hizmetini kullanarak aradıkları özelliklerdeki tesisleri en iyi fiyata satın alabilirler. Tatilin uzaması ile tatil planlarının ikiye bölüneceğini ve konaklama periyotlarının bu bölünme ile ivme kazanacağını ve bazı lokasyonlarda verimin yükseleceğini düşünüyoruz.” Dedi.