Rubledeki Değer Kaybı Yurt Dışı Tur Fiyatlarını Etkileyecek

Rusların VIP Uçuşlarına Yasak
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan (Артур Мурадян)

Last Updated on 3 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan: Rubledeki değer kaybı yurt dışı tur fiyatlarını etkileyecek

Rusya’da Ruble’de son günlerde yaşanan düşüşün artarak devam edeceği öngörülüyor.

Moskovskiy Komsomolets Gazetesi’nin görüşlerini aldığı analistler, Dolar kurunun 90 Ruble, Euro kurunun da 100 Ruble’ye kadar çıkabileceğini tahmin etti.

Ruble önceki hafta Dolar ve Euro karşısında yaklaşık 6 Ruble değer kaybetti. Dolar kuru 89.55, Euro kuru 97.8 Ruble’ye kadar yükseldi.

Böylece Ruble son 15 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, 2002 Mart’ında yaşanan panik zamanında kaydedilen seviyeye geri döndü.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, Ruble’nin Dolar ve Euro’ya karşı değer kaybının tur operatörlerinin yurt dışı turlarının maliyetlerinde revizyona gitmesine neden olabileceğini söyledi.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Muradyan, Ruble’deki değer kaybıyla birlikte artan fiyatların tehdidi altında öncelikle hava yolculuğunu içeren yurt dışı turlarının yer alacağının altını çizerek, “Fiyatların artması nedeniyle geniş bir kitlenin bu tür gezileri rezerve etmesi gözle görülür şekilde zorlaşacaktır. Rubledeki değer kaybının dış turizmin tamamen sona ermesi pek olası olmasa da birçok tatilci için yurt dışı tatilleri daha zor hale gelecektir” diye konuştu.  Rubledeki değer kaybı yurt dışı tur fiyatlarını etkileyecek

Ruble’deki değer kaybının büyük bir kitle için yurt dışında tatil fırsatlarını önemli ölçüde engelleyeceğine değinen uzman, “Artık birçok tur operatörü, özellikle fiyatı döviz cinsinden olan ve uçak seyahatini içeren kış sezonu yurt dışı tatil turlarını yeniden gözden geçirecek, fiyatları değiştirecektir” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 15 İLA 50 ORANLARINDA DAHA PAHALI HALE GELMİŞTİ

Bu ayın başında Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan araştırmaya göre, bu yaz Ruslar için yurt dışı tatillerinin yüzde 15 ila 50 oranlarında daha pahalı hale geldiği anlaşılmıştı.

Ülkede faaliyet gösteren büyük tur operatörlerinin rezervasyon istatistiklerine atıfta bulunan birlik, fiyatlardaki artışa rağmen bu yaz yurt dışına tatile gidecek Rus turistlerin sayısında yaklaşık bir buçuk kat artış kaydedildiğini bildirdi.

Araştırmalar, Rusların bu yaz popüler yabancı turistik destinasyonlara yapacağı seyahatlerin 5 milyona ulaşabileceğini ortaya çıkarırken, bu rakamların 2022 yazına kıyasla yüzde 42 daha fazla olduğu belirtildi.

Kaynak: Turkrus ve Gazetemru