Tembellik Üretilen Bir Dünyaya Hoşgeldiniz

Turizmde yeni eğilim: Kentler
Turizmde yeni eğilim: Kentler "kaliteli" turist peşinde

Last Updated on 14 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

Gece gündüz tembellik üretilen bir çağa hoş geldiniz. Kapıdan içeri giriyorsunuz, her şey sizin için düşünülmüş. Tabi ki çok daha iyisini hak ediyorsunuz. Bu dünya öyle güzel ki, en iyi arabalara binebilirsiniz, en güzel evde siz oturabilirsiniz, evet o pahalı ayakkabıları alabilirsiniz, dünyayı gezebilirsiniz, çok daha güzel görünmek için estetik yaptırabilirsiniz, bu yıl olmadı belki ama seneye o tekneye siz sahip olabilirsiniz. Tembellik Üretilen Bir

Çünkü Siz Buna Değersiniz

Hayal Etmekten Eyleme: Zenginlik İçin Sadece Bir İhtimal Yetmez
Hayal Etmekten Eyleme: Zenginlik İçin Sadece Bir İhtimal Yetmez

Amacının ötesine geçmiş bir dijital dünya, ürün ve hizmetlerin mil-yon-lar-ca benzer rakibi, celebrity kişiler, luxury life style’lar, herkes çok güzel, herkes çok yakışıklı. Burada sadece insanlar değil hayvanlarda lüks içinde yaşıyor. Garaj kapıları açılıyor, otomobillerin kapıları ve bagajları da bir bakışınızla açılıyor. Sürekli tatildeler, hem de en görkemli otellerde. Lüks öyle bir noktada ki yaşadığınız hayata baktığınızda “bu da hayat mı” dedirtecek bir kurgu var karşınızda. Ürün satmak istiyorsanız 1 aylık cironuzu bir kişiye verip, onun çevresinin ürünlerinizi almasını bekliyorsunuz. Bir mekan mı açtınız, gece gündüz şampanyalar patlatılmalı, kapıda en lüks araçlar olmalı ki hayal ettiği hayatı yaşayamayanlar bile bu ihtişama 1 akşam için de olsa para harcamalı. Çocuklarınız hep en iyisine layık, asla azıyla yetinmemeliler. Onlar çok özel çocuklar, 1 yıllık çocuk kıyafeti parasına, özel markaların ürettiği ancak 1 ay giyecekleri giysilere tabi ki para harcamalısınız. Öyle saatlerce çalışıp kendinizi perişan edecek, çalışanlarla, müşterilerle uğraşacağınız bir işiniz olmamalı. Bitcoin, döviz ve borsa gibi yatırım araçlarını iyi kullanmalısınız ki bir gecede zengin olabilirsiniz. Yok ben bunlardan anlamıyorum diyorsanız, ev, araba alıp daha pahalıya birilerine satmalısınız. Çok çalışmamalısınız, bu aklınıza yapacağınız en büyük hakaret. Siz çok zekisiniz ve hak ettiğiniz hayatı yaşamalısınız.

Nasıl daha konforlu yaşarım?
Nasıl daha az uğraşla zengin olurum?
Nasıl daha çabuk öğrenirim?
Nasıl daha çabuk terfi ederim?
Kolay yoldan patron olmanın da bir yolu vardır.

Zaman Önemli, Zaman Hızlı Geçiyor, Hayat Kısa ve Zamanı Yakalamalıyım

Hayal Etmekle Yetinmek: 'Adam Bir Şey Bulmuş' Algısının Ötesine Geçiş
Hayal Etmekle Yetinmek: ‘Adam Bir Şey Bulmuş’ Algısının Ötesine Geçiş

Liste uzaya gitmeden toparlayalım. Bu ekrandan bakınca her şey size çok güzel görünüyor olabilir. Tüm bunların tamamen kurgu olduğunu öğrenseniz? Ya da size lüks ve ihtişam içinde sunulan bu hayatların, tembellik üreten bir fabrikanın ürünü olduğunu söylesek? Enteresan bir kurgunun içindeyiz, ulaşmanın gerçekle ilgisi olmadığı hayatları yaşama hayali ile yaşatılıyoruz. Beklentilerimiz öyle zirveye çıktı ki derin bir çaresizlikle umudun birleştiği bir güne başlayıp, bugün de olmadı deyip uyumaya çalışıyoruz. Güne başlamak zor, bu düşüncelerle uyumak imkansız.

Hayal Etmek Mi, Eyleme Geçmek Mi? İhtişamlı Hayatlara Ulaşmanın Gerçek Yolu

Hayal Etmekten Öte: Gerçek Başarı, İhtimalleri Gerçekleştirmekten Geçer
Hayal Etmekten Öte: Gerçek Başarı, İhtimalleri Gerçekleştirmekten Geçer

Şimdi gelelim en heyecan verici kısma, her yeni gün karşımıza çıkan bu ihtişamlı hayatlara ulaşmak için tek yaptığımız eylem “hayal etmek”. Yani bir ihtimal varsa bile biz o ihtimalin gerçekleşmesi için hiçbir şey yapmıyoruz. Çünkü bu hayatlara sahip olanlarında yapmadıklarına inandırılıyoruz. Bir sabah bir Bugatti’nin içinde uyanılan hayatlar olduğuna inandırılıyoruz. Steve Jobs’u, Elon Musk’ı, Bill Gates’i ve dahasını “adam bir şey bulmuş zengin olmuş” sanıyoruz.

Spor videoları koyup muhteşem vücutlara sahip kişilere bakıp “keşke böyle olsam” diyor, buzdolabını açıp o koca çikolataları yemeye devam ediyoruz.

İhtişamlı Hayatlara Ulaşma Sanatı: Hayal Etmenin Ötesinde

Hayaller ve İhtimaller: Gerçek Zenginlik Nasıl Kazanılır?
Hayaller ve İhtimaller: Gerçek Zenginlik Nasıl Kazanılır?

Bize dijital dünyada sunulan hayatların tam da yapmak istediği gibi yaşıyoruz. “Bak herkes çok zengin, sende kolayca bu hayatı yaşayabilirsin” diyor birileri. Neden? Hiç bu kısmını düşündünüz mü? Aslında o hayatları sadece sayılı kişilerin yaşamasını istedikleri ve sizin de onları sadece izleyerek daha da zenginleşmelerine yardımcı olmanız için olabilir mi?

Zengin Olmanın Sırrı: Hayal Etmek Mi, Yoksa Eyleme Geçmek Mi?

Zenginliğin Gerçek Yüzü: Hayal Etmekten Çok Daha Fazlası Gerekli
Zenginliğin Gerçek Yüzü: Hayal Etmekten Çok Daha Fazlası Gerekli

Hipnoz olmaya gerek yok, hayal etmeye de gerek yok. Zenginlerin hayatını izleyerek zengin olacağını zannetmek, spor yapanları izleyerek kas yapacağına inanmakla aynı şey.
Herkesin yaşamak istediği hayal farklı olabilir ama ona giden yol aynıdır. Üretmeden, koşmadan, emek vermeden tüm bunlara sahip olmanızın tek yolu çok zengin bir aileye doğmaktır. Ya da bedeli çok ağır olabilecek, kötü olmanızı gerektiren riskler almaktır.

Başka hiçbir yolu yok! Tembellik üreten bu çağ, ya size daha çok harcatıp zengin hissettirecek bir hayali satacak ya da sizi ekonomik olarak dibe vurduracak yöntemlerle kısa süreli zengin bir yaşantı sunacak.

Tembellik Üretiminin Farkına Varınca Hayatınız Değişecek

Tembellik Üretimi ve Farkındalık: Bu İkili Hayatınızı Değiştirecek
Tembellik Üretimi ve Farkındalık: Bu İkili Hayatınızı Değiştirecek

Üretim bandından acilen çıkın. Sizi hipnotize eden “ihtişamlı hayatlar”ın seyircisi olmak yerine, markaların adını koyduğu değil, kendi lükslerinizi yaratacak bir hayat için emek vermeye başlayın. Peki nasıl? Bunun bir reçetesi elbette yok, siz tembellik üretiminin farkına vardığınızda her şey değişecek.