FUN&SUN CEO’su Rubtsov’dan Türkiye Değerlendirmesi

FUN&SUN CEO’su Rubtsov’dan Türkiye
FUN&SUN CEO Vladimir Rubtsov (Владимир Рубцов) / Foto: atorus.ru

Last Updated on 19 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

FUN&SUN CEO’su Vladimir Rubtsov, 2023 yılı talep eğilimleri, 2023 sezonuna yönelik öngörüleri ve Türkiye satışlarının seyri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.      FUN&SUN CEO’su Rubtsov’dan Türkiye

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) basın servisi Vestnik ATOR, Rusya pazarında faaliyet gösteren tur operatörlerinden FUN&SUN’ın CEO’su Vladimir Rubtsov ile bir röportaj gerçekleştirdi.

FUN&SUN CEO’su Vladimir Rubtsov; yaz sezonu satışlarının izlediği seyir, Türkiye ve diğer destinasyonlara yönelik talep, sonbahar – kış sezonunda hangi destinasyonların öne çıkacağı, Rus tatilcilerin fiyat artışlarına yönelik tutumları hakkında açıklamalarda bulundu.

Röportajın öne çıkan ve Türkiye ile ilgili olan kısımları şu şekilde:

📌 2023 outgoing satışlarına yönelik öngörüler:

YÜZDE 20 ARTIŞ

2023 yılında outgoing satışları için genel bir değerlendirme yapması talep edilmesi üzerine Vladimir Rubtsov; bundan sonraki süreçte herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması halinde bu kulvarda 2022 yılına göre %20 oranında artış yaşanacağını öngördüklerini ifade etti.

Rubtsov, bu artışın geçen yıl uçuşlarda yaşanan sıkıntıların bu yıl giderilmesinden, bu yıl sezonunun geçen seneye göre daha erken başlamasından kaynaklandığına dikkat çekti.

📌 FUN&SUN satışlarına yönelik açıklamalar:

YÜZDE 30 ARTIŞ

Bu sene geçen seneye göre yaz sezonu için, FUN&SUN satışlarının geçen yılın rakamlarının yüzde 30 üzerinde seyir izlediğini belirten Vladimir Rubtsov; yüzde olarak turist sayısındaki en büyük artışın “alışılmadık” yaz destinasyonları olarak tanımladığı BAE, Tayland ve Mısır’da gözlemlendiğini açıkladı.

Rubtsov, bu yıl için Mısır programlarını genişlettiklerini ve Asya destinasyonları olan Tayland ve Sri Lanka için ilk kez, kış uçuş programını sürdürdüklerini söyledi.

📌 FUN&SUN satışlarının dağılımı:

FUN&SUN’ın yaz sezonu satışlarının destinasyonlara göre dağılımları ise şu şekilde:

Birinci Türkiye, %54 paya sahip, ikinci sırada %13 ile BAE yer alıyor. BAE’nin ardından Rusya yurt içi destinasyonlar %12, Mısır %8, Abhazya %7 ve Tayland %2 paya sahip durumda.

🇹🇷 Türkiye satışlarına yönelik açıklamalar:

Türkiye tatili fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle Türkiye tatili satışlarında yavaşlama ve bir miktar düşüş yaşandığı belirtilen ve Türkiye satışlarını değerlendirmesi istenen yönelik soruya ilişkin Vladimir Rubtsov; şu açıklamalarda bulunuyor:

🇹🇷 2023 İYİ BAŞLADI AMA…

2023 yılında Türkiye için zor bir sezon konusu… Ocak ayında yaz için iyi bir talep aldık. Şirketimizde 2022 yılına kıyasla artış gördük. Ancak daha sonra bir dizi olay bu eğilimi durdurdu. Yaşanan deprem, Türkiye’deki otel fiyatlarındaki artış ve Ruble’deki değer kaybı buna neden oldu.

Nisan ayında Rusya’dan Türkiye’ye beklenenden çok daha az turist seyahat etti. Tur operatörleri uçuş programlarının çoğunu Mayıs ayında ayarlamak zorunda kaldı. Sonuç olarak tüm oyuncular son dakika satışları ile sezona giriş yaptı.

🇹🇷 DURUM DÜZELİYOR

Ancak durum düzeliyor. Yani Temmuz’daki satışların Haziran’a göre çok daha iyi olduğunu görüyoruz, Ağustos’ta da Türkiye’ye istikrarlı bir talep var. Fiyatlara yönelik çok duyarlı olmayan bir kitle Türkiye’ye seyahat ediyor.

📌 Yaz sezonunda FUN&SUN satışlarında öne çıkan diğer destinasyonlar:

“Bu yaz sezonu için FUN&SUN satışlarında, Türkiye dışında hangi destinasyonların öne çıktığına” yönelik soruya Vladimir Rubtsov; “Mısır ve BAE” yanıtını veriyor.

Rubtsov’un bu konuya ilişkin açıklamaları ise şu şekilde:

MISIR VE BAE YÜKSELİŞTE

“Bu yıl fiyatı artan Türk tatil beldelerine alternatif olarak Mısır öne çıktı. Satışlar geçen yıla göre ikiye katlandı. Mısır satışlarımızın %8’ini oluşturuyor.

Üst üste ikinci yıl, Birleşik Arap Emirlikleri de önemli artışlar kaydetti. Bu dönemdeki yüksek sıcaklıklara rağmen, Ruslar tatil için BAE’yi tercih etmeye devam ediyor. Kendi BAE programlarımız için turist sayısında bir buçuk kat artış gözlemliyoruz.”

📌 FUN&SUN’ın sonbahar ve kış sezonu programına yönelik açıklamalar:

TÜRKİYE DESTİNASYONLARINA SADECE MOSKOVA’DAN UÇACAK

Sonbahar – kış sezonu için en geniş programı BAE için sunacaklarını açıklayan FUN&SUN CEO’su Vladimir Rubtsov; “Mısır, Tayland ve Sri Lanka için kendi charter ve blok uçuş programlarımızı oluşturuyoruz. Kış sezonunda Türkiye de olacak ama sadece Moskova’dan uçuş düzenleyeceğiz. Emirates uçuşlarıyla Mauritius olacak. Goa için (Hindistan) bir charter programı için çalışıyoruz. Maldivler olacak ve Çin’i sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadelerini paylaştı.  FUN&SUN CEO’su Rubtsov’dan Türkiye