İşte Ercan Havalimanı’nın Yeni Terminaline İlişkin Detaylar

Ercan Havalimanı'nda Bir İlk
Ercan Havalimanı

Last Updated on 20 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

KKTC’de Ercan Havalimanı’nın yeni terminali açıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yeni terminale ilişkin detayları paylaştı. İşte Ercan Havalimanı’nın yeni terminaline ilişkin detaylar…

Kuzey Kıbrıs’ta Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’nın yeni terminalinin açılışını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde gerçekleştirildi.

Test uçuşları başarıyla tamamlanan Yeni Ercan Havalimanına ilk inişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı gerçekleştirdi.

3 günlük Körfez Ülkeleri’ndeki resmi temasların ardından yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binasında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu karşıladı.

Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Lefkoşa Atatürk Anıtı’ndaki törene katıldı. Çelenk bırakma, saygı duruşu ve anıt özel defterinin imzalanmasının ardından 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Resmi Töreni için Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’na geçildi.

“GENİŞ GÖVDELİ UÇAKLARA DA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, KKTC Ercan Havalimanı yeni terminal binası ile adeta adanın çehresini değiştireceğini belirterek, “Artan imkân ve kabiliyetleri ile geniş gövdeli uçaklara da ev sahipliği yapacak. 10 milyon yolcu kapasitesine sahip. Türkiye yüzyılı sadece ülkemizi değil, yavru vatanı da kapsayan bir yüzyıl olacak” dedi.

TOPLAM 30 UÇAKLIK PARK ALANI

Havalimanı, içerisinde daha fazla yolcu kapasitesi, daha geniş ve ferah sosyal alanlar yer alıyor. 2 bin 755 metre uzunluğundaki mevcut piste kıyasla 3 bin 100 metrelik yeni pisti ile her model yolcu uçağının kullanımına müsait. 9 adet körük, 21 adet de açıkta olmak üzere toplam 30 uçaklık park alanı mevcut. Ercan Havalimanı, Bin 500 araç kapasiteli kapalı otoparkı ve son teknoloji yeni donatılarıyla dikkatleri üzerine çekecek. Modern mimarisi ve adeta doğa dostu özelliği ile örnek bir havaalanı. Ercan Havaalanı turizme ve ekonomiye önemli katkı sağlayacak.  İşte Ercan Havalimanı’nın Yeni Terminaline İlişkin Detaylar

Ercan Havalimanı’nın Yeni Terminaline İlişkin Detaylar