Yeme-İçme Harcamaları Paket Tur Gelirlerini Yakaladı

Kadınların Seyahat Tutkusu: Erkekleri Geride Bırakıyor!
Kadınların Seyahat Tutkusu: Erkekleri Geride Bırakıyor!

Last Updated on 31 Temmuz 2023 by Turizm Günlüğü

Turizm Databank’ın 2023 raporuna göre, Türkiye’ye gelen turistlerin yeme-içme harcamaları, paket tur gelirlerine denk seviyeye geldi. Yeme-içme harcamaları, 2019’da paket tur gelirlerinin %73’üyken, 2023 yılında bu oran %95’e çıktı. Bu durum, turistlerin otelden dışarı çıktığında daha fazla harcama yaptığını ve turizm sektörüne daha çok katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor. Yeme-İçme Harcamaları Paket Tur Gelirlerini Yakaladı

2023 Turizm Raporu: Turistler Artık Otelden Dışarıda Daha Çok Harcama Yapıyor

Turizm Databank’ın 2023 raporu, turistlerin artık otelden dışarı çıktığını ve daha fazla harcama yaptığını gösteriyor. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin otel dışındaki harcamalarında yılın ilk yarısında %25’lik artış yaşandı ve toplamda 17 milyar Doları buldu.

Yeme-içme Harcamalarında Büyük Artış

Bu dışarıda gerçekleşen harcamaların büyük kısmını yeme-içme (F&B) oluşturuyor. Bu alandaki harcamalar, 2019 yılındaki 2,35 milyar Dolar seviyesinden 2023 yılında 4,2 milyar Dolara çıktı. Turizm sektöründeki bu büyük gelişme, turistlerin otelden çıkmadığı iddialarını tamamen çürütüyor.

Paket Tur ile Yeme-İçme Harcamaları Başa Baş

Daha da ilginç olanı, turistlerin yeme-içme (F&B) harcamalarının, paket tur gelirlerine yaklaşmış olması. 2019 yılında paket tur gelirlerinin sadece %73’ünü oluşturan yeme-içme harcamaları, 2023’te %95’e yükselerek paket tur gelirleriyle başa baş hale geldi. Bu veriler, turistlerin otelden dışarı çıktığında daha çok harcadığını ve turizm sektörüne daha fazla katkı sağladığını gösteriyor. Bunun yanı sıra dışarıdaki fiyatların, otellerden daha fazla yükseldiğini de gösteriyor.