Kruvaziyerde Rekor Beklentisi

Kruvaziyerde Rekor Beklentisi

Last Updated on 14 Ağustos 2023 by Turizm Günlüğü

Kruvaziyerde rekor beklentisi: Türkiye limanlarına yanaşan kruvaziyer gemileri ile gelen yolcu sayıları geçen yıla oranla yüzde 66.7 oranında artış gösterdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, kruvaziyer turizminin gelişmesi yönünde uzun yıllardır önemli yatımlar yaptıklarını ve yaşanan artışların sebebinin bu yatırımlar olduğunu dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, kruvaziyer yolcu sayısının geçen yıla oranla yüzde 66,7 oranında artış gösterdiğini belirterek, “Geçen yıl Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde ülkemize 341 bin 556 kruvaziyer yolcusu gelirken, bu yıl ise aynı dönemde bu sayı yüzde 66.7 artarak 569 bin 280’e ulaştı. Yıl sonu ise bir milyon yolcuyu aşmasını bekliyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, yaz aylarının başlamasıyla kruvaziyer turist sayısında ciddi bir artışın yaşandığını belirterek, “Ülkemizde kruvaziyer turizminin gelişmesi için çok ciddi yatırımlar yaptık. Bu yatırımlar sayesinde ise kruvaziyer turizminide talep gören ülke olduk. Bu talep ve tercihlerin rakamlara da olumlu yansıdığını görüyoruz. Nisan’da 88 bin 566 olan kruvaziyer yolcu sayısı Mayıs’ta 176 bin 840’a, Haziran’da 183 bin 407 ve Temmuz’da 209 bin 33’e yükseldi. Geçen yıl Mayıs-Haziran- Temmuz döneminde ülkemize 341 bin 556 kruvaziyer yolcu gelirken, bu yıl ise aynı dönemde bu sayı yüzde 66,7 artarak 569 bin 280’e ulaştı. Eğer artışlar bu şekilde yükselmeye devam ederse yıl sonu bir milyonu aşmasını bekliyoruz” diye konuştu.      Kruvaziyerde rekor beklentisi