Rusya’dan Dubai’ye Turist Akışı Ne Kadar Arttı?

Last Updated on 30 Ağustos 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya’dan Dubai’ye Turist Akışı Ne Kadar Arttı? Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), bu yılın ilk altı ayının sonuçlarına göre Rusya’dan Dubai’ye turist akışının yüzde 99 artış gösterdiğini açıkladı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), bu yılın ilk altı ayının sonuçlarına göre Rusya’dan Dubai’ye turist akışının yüzde 99 artış gösterdiğini belirtirken, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Rus turistler için Türkiye’den sonra en büyük ikinci tatil destinasyonu haline geleceği vurguladı.

Rusya'dan Yurt Dışına Tatile
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan (Артур Мурадян)

BAE’nin Türkiye’den sonra en popüler ikinci plaj tatili destinasyonu olmasının beklendiğine dikkat çeken ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, 2023 yılının ilk yarısı sonuçlarına göre Dubai’yi Rusya’dan 616 bin turistin ziyaret ettiğini kaydederken, “Geçen yılın aynı dönemine göre turist akışı yüzde 99 arttı. Ülkemiz, Hindistan’ın (1.2 milyondan fazla) ardından Dubai’nin ikinci en önemli turist tedarikçisi haline geldi” diye konuştu.

Muradyan, doğal büyümenin tur operatörlerinin yaz aylarında blok taşıma hacmini korumaları ve taşıyıcıların daha önce neredeyse hiç gerçekleşmemiş olan kış tarifesini yaza bırakma kararı almalarından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Gazetemru’nun haberine göre Rusya’nın dev tur operatörlerinden Fun&Sun, ilk altı ayda Dubai yönüne tur satışlarının iki katına çıktığını doğrularken, şirketin basın servisi, “Dubai’ye 2022’nin ilk altı ayına kıyasla iki kat daha fazla Rus turist gönderdiklerini vurguladı.      Rusya’dan Dubai’ye Turist Akışı Ne Kadar Arttı?

ATOR, uzmanlara göre çoğu Rus turistin Dubai’ye bilet alırken burada dinlenmekle ilgilendiğini, bu yönü diğer ülkelere uçuşlar için transit olarak kullanmadığını aktardı.

Uzmanlar, 2023 yılı sonuna kadar BAE’nin Türkiye’ye Rus turist akışı hacimlerine ulaşamayacağını, ancak Ruslar arasında popüler yurtdışı destinasyonları arasında kendinden emin bir şekilde ikinci sırayı alacağını tahmin ediyor.