Schengen’de Türkler Rusları Geçti

Schengen’de Türkler Rusları Geçti
Avrupa Komisyonu Resmi Temsilcisi Peter Stano

Last Updated on 14 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

Schengen’de 9 yıl sonra Türkler ilk kez Rusları geçti.

Avrupa Birliği, Ukrayna’daki çatışma devam ettiği sürece Rusya vatandaşlarına yönelik vize sınırlamalarında yumuşamaya gitmeyecek. İlgili açıklama İzvestiya’ya konuşan Avrupa Komisyonu temsilcisi Peter Stano’dan geldi.

Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar vize sınırlamaları nedeniyle Avrupa’ya seyahat eden Rus turist sayısında ciddi düşüş yaşandığına dikkat çekiyor. Avrupa’ya gidemeyenler ise Asya, Afrika, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi yeni istikametlere yöneliyor.

Turkrus’un aktardığı habere göre Avrupa’ya gidemeyen Rus turistin ilk alternatifi ise Türkiye.

Avrupa Birliği geçtiğimiz Eylül’de, Rusya vatandaşlarının 2007’den bu yana yararlandığı basitleştirilmiş vize uygulamasına son vermiş, vize fiyatını da 35 Euro’dan 80 Euro’ya çıkarmıştı.

AB son olarak Rusya’dan alınmış araba, laptop, akıllı telefon, hatta şampuan ve sabunla birliğe üye ülkelere girişi yasakladı.

İzvestiya Gazetesi, 2019 yılında vize başvurularının yüzde 1.5’i reddedilirken 2022’de oranın yüzde 10’a yükseldiğine dikkat çekiyor.

Gelişmeler ışığında Rusya, Schengen vizesine başvurularda 9 yıl sonra ilk kez Türkiye’nin gerisinde kaldı.            Schengen’de Türkler Rusları Geçti