Rus Plakalı Araçları Yasaklayan Ülkelerin Sayısı Artıyor

Last Updated on 18 Eylül 2023 by Turizm Günlüğü

Baltık Ülkeleri Estonya, Litvanya ve Letonya’nın ardından Finlandiya da Rus plakalı binek araçların ülkeye girişini yasakladı.

Finlandiya Hükümeti’nin kararına göre halihazırda ülkede bulunan Rus plakalı arabalarının altı ay içinde ülkeyi terk etmesi gerekiyor, aksi takdirde araçlara el konulacak.

Finlandiya’nın ardından Polonya’da benzer bir açıklamada bulundu.

Haberrus’un haberine göre Polonya; 17 Eylül’den itibaren Rusya Federasyonu’na kayıtlı araçların ülkeye girişini yasaklama kararı aldı.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, Rus plakalı binek araçların bu gece yarısından itibaren Polonya’ya girişinin yasaklanacağını belirterek “Rus kamyonları zaten bu yasak kapsamındaydı. Şimdi bu konuyu kapatıyoruz. Polonya’ya hiçbir Rus arabası giremeyecek.” ifadelerini kullandı.

Yasağın araç sahibinin Rusya vatandaşı ya da başka bir ülke vatandaşı olmasına bakılmaksızın hem ticari hem de hususi olmak üzere, tüm araçlar için geçerli olacağı kaydedildi.

Letonya, Litvanya ve Estonya ve Finlandiya’nın ardından Polonya, söz konusu yasağı uygulayacağını duyuran 5’inci ülke oldu.