İzmir’in Yeni Yat Limanı Hizmete Açıldı

İzmir’in Yeni Yat Limanı

Last Updated on 28 Ekim 2023 by Turizm Günlüğü

İzmir, Yeni Foça’daki yat limanı hizmete açıldı. İzmir’in Yeni Yat Limanı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, kendi arıtma sistemlerinin yer aldığı en çevreci özelliğe sahip İzmir Yeni Foça Yat Limanı’nın hizmete açılış törenine katıldı.

Bakan Uraloğlu, “İzmir’i 5 yeni yat limanı ile Türkiye yat turizminin başkentine dönüştüreceğiz. 41 olan yat limanı sayımızı 62’ye çıkardık” dedi.

“41 OLAN YAT LİMANI SAYIMIZI 62’YE ÇIKARDIK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 41 olan yat limanı sayısının 62’ye çıkarıldığını açıklayarak, 10 bin 45 ilave yat bağlama kapasitesinin sağlandığını belirterek, yat limanlarına yönelik yapılan yatırımlara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“2002 yılında 8 bin 500 olan yat limanı kapasitemizi yatırımlarımız ile 18 bin 545’e çıkardık. Özel sektör eliyle yapılan yatırımlarla da toplam kapasitemizi 25 binin üstüne yükselttik. Bu yatırımlarla 40 bin kişiyi istihdam ettik. Yat limanı yatırımlarımız ile 200 milyon lira bağlama geliri elde ediyoruz. Şu anda Aydıncık, Demre ve Gazipaşa Yat Limanı inşaatlarımız da devam ediyor. Kurupelit ve İzmir kıyılarındaki Özdere, Dikili, Çeşme Şifne, Çeşmealtı, Şakran yat limanları için de etüt proje çalışmalarımız sürüyor.

“5 YENİ YAT LİMANI İLE TÜRKİYE YAT TURİZMİNİN BAŞKENTİNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Bakan Uraloğlu, “kamu – özel iş birliği” modeliyle hayata geçirilen İzmir Yeni Foça Yat Limanı’nın açılmasıyla 230’u denizde ve 100’ü karada olmak üzere 330 yat bağlama kapasitesini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Ayvalık ile Çeşme arasında yat limanı olmadığını söyleyen Uraloğlu, açılışı yapılan yat limanıyla ilgili şöyle konuştu:  İzmir’in Yeni Yat Limanı

“Şimdi eşsiz koylara ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Kuzey Ege’ye yeni bir destinasyon ekledik. Yeni Foça’nın tarihi dokusuna uygun inşa edilen doğa dostu liman projemiz ile halkımıza açık; restoran, cafe, mağaza, konferans salonu, yüzme havuzu, tenis kortu ve yürüyüş alanları ile eksiksiz bir yaşam merkezi de kazandırmış olduk. 200’ün üzerinde istihdam da sağlayacak olan yat limanımız ilçeye çok büyük katma değer de kazandıracaktır. Hayırlı uğurlu olsun.”