Rusya’dan Direkt Uçuş Gerçekleştirilen Ülke Sayısı Artıyor

Rusya’dan Direkt Uçuş Gerçekleştirilen Ülke Sayısı
Foto: Sputnik

Last Updated on 12 Ocak 2024 by Turizm Günlüğü

Rusya’dan direkt uçuş gerçekleştirilen ülke sayısı artıyor: Rusya vatandaşlarına direkt uçuş imkanı sunan ülkelerin sayısı artıyor.

Rusya Seyahat Acentaları Birliği (ATOR) tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya’dan direkt uçuş gerçekleştirilen ülke sayısı, 2023 yılının Aralık ayı itibariyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 40’a çıktı.

Gazetemru’nun aktardığı açıklamada, “Rusya’dan doğrudan uçuş yapılan ülke sayısı 2023 yılı sonu itibariyle Aralık 2022’ye kıyasla dörtte bir oranında artmıştır. Rus ve yabancı havayolu şirketleri 2024 yılında Rusya’dan 40 ülkeye doğrudan uçuş gerçekleştirmeyi planlıyor. Bir yıl önce bu listede sadece 32 ülke vardı” denildi.

ATOR’un duyurduğuna göre, Rusya Federasyonu vatandaşları; Azerbaycan, Cezayir, Ermenistan, Afganistan, Bahreyn, Belarus, Venezuela, Vietnam, Hong Kong, Gürcistan, Mısır, İsrail, Hindistan, Irak, İran, Kuzey Kore, Kazakistan, Katar, Çin, Küba, Kuveyt, Kırgızistan, Mauritius, Maldivler, Fas, Moğolistan, Myanmar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Seyşeller, Sırbistan, Suriye, Tacikistan, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Türkiye, Özbekistan, Sri Lanka ve Etiyopya gibi ülkelere doğrudan seyahat edebilirler.

“GÜRCİSTAN’A UÇUŞLARIN BAŞLAMASI ÖNEMLİ BİR GELİŞME OLDU”

Birlik yetkilileri tarafından belirtildiğine göre, Gürcistan’a doğrudan uçuşların başlaması önemli bir gelişme oldu. Tiflis ve Batum’a yönelik uçuşlar artık ondan fazla Rus şehrinden erişilebilir durumda.

Yetkililer, “Vietnam, Hong Kong ve Hainan da turistlerin ilgisini çekiyor. Ve genel olarak, Çin’in tam teşekküllü açılımı, destinasyon sayısı açısından uçuş coğrafyasını önemli ölçüde genişletti. Ayrıca, 2023 yılında Moskova ile Fas arasında doğrudan hava hizmeti yeniden başlatıldı” diye hatırlattı.

ATOR verilerine göre, Rusya’nın Türkiye ve Tacikistan ile en yaygın hava trafiği bulunan ülkeler arasında olduğu belirlendi.

Doğrudan uçuşlarla birbirine bağlanan şehir sayısı Türkiye ile 30’a kadar ulaşırken, Tayland ve Kırgızistan ile olanlar 25’e kadar çıkabiliyor.

Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin ile ise doğrudan uçuş sayısı 20’ye kadar çıkabiliyor.        Rusya’dan Direkt Uçuş Gerçekleştirilen Ülke Sayısı

EN FAZLA TERCİH EDİLEN ROTA: MOSKOVA – İSTANBUL

En fazla tercih edilen uluslararası rota, Moskova ile İstanbul arasında gerçekleşiyor ve kış aylarında haftada yaklaşık 120 uçuş gerçekleştiriliyor.

İkinci sırada popülerlik açısından Moskova – Dubai rotası yer alıyor ve haftada yaklaşık 116 uçuş gerçekleştiriliyor.

Üçüncü sırada ise Moskova – Minsk rotası bulunuyor, haftada 99 uçuşa kadar çıkabiliyor.