TÜRSAB İçin Çağrı: Cem Polatoğlu’ndan Başkana İstifa Çağrısı ve Kritik Öneriler

TÜRSAB İçin Çağrı: Cem Polatoğlu'ndan Başkana İstifa Çağrısı ve Kritik Öneriler
TÜRSAB İçin Çağrı: Cem Polatoğlu'ndan Başkana İstifa Çağrısı ve Kritik Öneriler

Last Updated on 29 Ocak 2024 by Turizm Günlüğü

Turizm sektörünün deneyimli ismi Cem Polatoğlu, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) ile ilgili önemli görüşlerini kaleme aldı. 19 yıl TÜRSAB Tüketici Şikayetleri Komisyonu’nda görev alan Polatoğlu, TÜRSAB yönetiminin yaklaşımını eleştirdi ve birliğin bölünmemesi gerektiğini vurguladı. TÜRSAB İçin Çağrı

Ana Sorunların Net İfadesi Önemli

Polatoğlu, başvuru yapanlara “Yüzde yüz haklı olduğunuz ana sorunları dile getirin” tavsiyesinde bulunarak, TÜRSAB yönetiminin de benzer bir yaklaşımla hareket etmesi gerektiğini belirtti. Yanlış yönetilen süreçlerin, TÜRSAB’ın zarar görmesine neden olduğunu ifade etti.

TÜRSAB Bölünmemeli Ama Ayıklama Şart

Polatoğlu, TÜRSAB’ın sadece tatil organizasyonu yapan şirketlerin birliği olması gerektiğini, diğer iş kollarıyla ilgili ayrı bir yapılanma olması gerektiğini öne sürdü. Rent A Car, Mice, Transfer gibi farklı iş kollarının ayrı bir birlik kurması gerektiğini savundu.

Başkan ve Bakanın Görüşmesi Şart

Polatoğlu, TÜRSAB Başkanı ve ilgili Bakanın yüz yüze görüşerek kanundaki eğrileri ve doğruları tartışması gerektiğini belirtti. Yazar, geç kalınmış adımların feryatlara yol açtığını dile getirdi.

Başkanın İstifası ve Yeni Adımlar

Polatoğlu, TÜRSAB’ın zarar görmemesi için mevcut Başkan’ın inadından vazgeçip istifa etmesi gerektiğini, 2. Başkanın seçimlere kadar devletle olan görüşmeleri yürütmesi gerektiğini önerdi.

Son Söz: TÜRSAB Kapatılamaz

Polatoğlu, yazısını “TÜRSAB kapatılamaz” diyerek bitirirken, 52 yıllık birliğe sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi ve sektör temsilcilerine önemli mesajlar verdi.

Turizm sektörünün deneyimli ismi Cem Polatoğlu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve turizm sektörünün geleceğiyle ilgili çarpıcı görüşlerini paylaştı. İşte Polatoğlu’nun bu konuda kaleme aldığı yazının tam metni:

Baracudatour ve Tur Andiamo YK Başkanı Cem Polatoğlu

“TÜRSAB KAPATILAMAZ!..

19 sene TÜRSAB TOAR (Tüketici şikayetleri) komisyonunda görev aldım. Başvuru yapmak isteyenlere derdim ki; “%100 haklı olduğunuz ana sorunlar neyse onu dile getirin. Yanına eklediğiniz her farklı konu, sizin haklılık oranınızı düşürür”

Ana sorun otelin yeri ama inatla dilekçe şöyle gelirdi; “Havaalanına geldik, yarım saat rehberi bulamadık. Uçak yarım saat geç kalktı, transfer arabası da….”

Sonra karar verici olarak bu müşterinin iyi niyetini sorgulardık.

TÜRSAB yönetimi de böyle. İyiyi kötüyü ayırt etmeden kanunun tüm maddelerini kötü ilan ediyor.

Yahu, şapkanı önüne koyup, kanundaki iyiyi kötüyü ayırt edip fikrini öyle söyle. Sen hepsine “tüü kaka” dersen, karşındaki de kanunun iyi yönlerini öne çıkarıp seni haksız duruma düşürüyor. Bilmeyenlerin gözünde haklıyken haksız duruma düşüyorsun. Yapma, etme…

TÜRSAB BÖLÜNMESİN

Bölünmesin ama sadece Tatil Organizasyonu yapanların birliği olsun. Hac-Umre, Rent A Car, Mice, Transfer gibi Tatil Organizasyonları yapmayan şirketlerin TÜRSAB’tan ayrılması bölünme değil AYIKLAMA’dır… Alt katımdaki İthalatçı, Bilgisayarcı da Otel, Uçak rezervasyonu yapıyor. Onları da mı TÜRSAB’a alalım? TÜRSAB’ın bu ayıklamalarla üye sayısı azalsın ama bize faydalı bir kurum olsun.

En başta Başkan ve Bakan, yüz yüze görüşmelerle kanundaki eğrileri-doğruları başbaşa tartışmalıydı. Testi kırıldıktan sonra yani iş işten geçtikten sonra feryat figan bağırıyoruz.
Peki bundan sonra ne yapmalı?

BAŞKAN İSTİFA ETMELİ

Elbette hepimiz 52 senelik birliğimize sahip çıkacağız ve TÜRSAB KAPATTIRMAYACAĞIZ. Bunun için mücadele edeceğiz. Bu işin yanlısı, yansızı, muhalifi yok. Ancak kamuoyuna anlatmamız gereken kanunun sadece kötü yönleri. Örneğin, yarın üye sayısı 1000’in altına düşerse TÜRSAB kapatılacak mı? Farklı bir iş kolu olan Rent A Car firmalarına herhangi bir ayrım yokken aynı işi yaptığı halde neden Tur Operatörleri ayrı birlik kuruyor? Tur da satan bilet acentaları neden TÜRSAB’tan ayrılsın vs. Bunlar kanunda net olarak belirtilmemiş. Anlatmaya buralardan başla.

TÜRSAB’ın daha fazla zarar görmemesi için Başkan inadından vazgeçip, iş işten geçmeden Bakandan randevu alıp yüz yüze görüşmeli. Aksi takdirde istifa etmeli ve derhal Genel Kurula gidilmeli. Bakanla yani Devletle görüşmeleri seçime kadar 2. Başkan yürütmeli.
Son sözümüz; TÜRSAB KAPATILAMAZ.”

Saygılarımla

Cem Polatoğlu