Mart Ayında Gidebileceğiniz Vizesiz Yurt Dışı Şehirleri

Saraybosna

Last Updated on 14 Mart 2024 by Turizm Günlüğü

Mart ayında keyifli bir yurt dışı tatili yapmak isteyenler için en güzel rotaları derledi. İşte Enuygun.com’dan 5 günlük bir seyahat için harika şehirler:

Lefkoşa

Lefkoşa

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çipli kimlikle giriş yapabildiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa, listemizin ilk sırasında. Lefkoşa’ya giderseniz Büyük Han, Selimiye Camisi olarak da adlandırılan St. Sophia Katedrali, Venedik Sütunu, Derviş Konağı ve Etnografya Müzesi mutlaka görmeniz gereken yerler. Seyahatinizde hellim peynirli lezzetler, peynirle hazırlanan mantı piruhu ve kolokası tatmalısınız.

Saraybosna

Saraybosna

Listenin ikinci sırasında Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna var. Şehirde gezilecek yerlerin başında Başçarşı geliyor. Şehre gitmeyi tercih ederseniz keşif listenizde Umut Tüneli, Latin Köprüsü, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Sarajevo City Hall ve Bjelašnica Dağı da yer almalı. Şehrin en ünlü lezzetleriyse şüphesiz Boşnak böreği ve trileçe.

Tiflis

Tiflis, Gürcistan

Mart ayında ülkemizden sık ziyaretçi alan Tiflis’e gitmek isterseniz modern yaya köprüsü Bridge of Peace, Sameba Katedrali ve Narikala Harabesi şehirde görülmesi gereken cazibe merkezlerinin başında geliyor. Teleferik ile Narika’ya çıkmak ise şehirden dönmeden mutlaka tatmanız gereken bir deneyim. Gürcü mantısı hinkali ve peynirli pide çeşidi haçapuri Tiflis’te sizi kendine çekecek lezzetler.

Üsküp

Üsküp

Sıradaki öneri de vize işlemleriyle yormayan ve pasaportla giriş yapılabilen Balkan şehri Üsküp. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Üsküp Türk Çarşısı, Taşköprü, Matka Kanyonu ve Üsküp Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerler. Arnavut böreği, Makedon salatası ve kaymaçina Üsküp’ün öne çıkan lezzetlerinden.

Şarm El-Şeyh

Şarm El-Şeyh

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kapıda vize alarak girebildiği Şarm El Şeyh, tüm dünyadan dalış meraklılarının favori destinasyonlarından. Her mevsim denize girilebilen Şarm El-Şeyh’te dalışın yanı sıra şehri de keşfetmek isterseniz Ras Muhammed Milli Parkı, Mustafa Camii ve Azize Katerina Manastırı şehrin görülesi noktaları. Orta doğu mutfağının lezzetli yemeklerinden falafel, babagannuş, tabule ve ülke mutfağının en ünlü yemeği koshari denenmesi gereken lezzetler.

İstanbul – Podgoritsa

Podgoritsa

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa vizesiz giriş yapılabilen en güzel yerlerden olmasıyla öne çıkıyor. Podgoritsa’da, Milenyum Köprüsü, Bağımsızlık Meydanı, Njegosev Park, Saat Kulesi, Podgoritsa Niagara Şelaleleri ve İsa’nın Dirilişi Katedrali görülmesi gereken yerler. Lezzetli köfte cevapi ve taze deniz mahsulleri Podgoritsa’da mutlaka tadılması gerekenler.

Belgrad

Sırbistan, Belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da mart ayında sizi ılık bir hava karşılayacak. Şehirde Belgrad Kalesi, Belgrad Sarayı, Beyaz Saray, Rakovica Manastırı ve Aziz Mark Kilisesi gibi pek çok anıtsal yapı bulunuyor. Belgrad Kalesi ve çevresini içeren Kalemegdan, Belgrad’ın en çok ziyaretçi alan turistik bölgelerinden. Belgrad seyahatinde cevapi köfte, Balkan şinitzeli, börek çeşidi burek ve içinden marmelatların taştığı hamur işi krofneyi tadabilirsiniz.