FlyArystan Hava Operatörü Sertifikasını (AOC) Aldı

Last Updated on 4 Nisan 2024 by Turizm Günlüğü

Air Astana Anonim Şirketi bünyesindeki düşük maliyetli havayolu markası FlyArystan’a Kazakistan Havacılık İdaresi tarafından (AAK) Hava Operatörü Sertifikası (AOC) verildi.  FlyArystan Hava Operatörü Sertifikasını

Gelir ve filo büyüklüğü bakımından Orta Asya ve Kafkasya bölgelerinin en büyük havayolu grubu olan Air Astana Anonim Şirketi (“Air Astana” ve iştiraki FlyArystan ile birlikte “Grup”), bünyesindeki düşük maliyetli havayolu markası FlyArystan’a Kazakistan Havacılık İdaresi tarafından (AAK) Hava Operatörü Sertifikası (AOC) verildiğini duyurdu.

AAK tarafından kapsamlı bir denetim ve inceleme sürecinin ardından 1 Nisan 2024 tarihinde verilen bu sertifika, FlyArystan’ın hem yerel havacılık mevzuatına hem de uluslararası operasyonel standartlara uygunluğunu göstermektedir.

2019 yılındaki lansmanından bu yana FlyArystan, Air Astana AOC altında faaliyet göstermektedir.

FlyArystan, kendine ait uçuş operatörlüğü (AOC) kapsamında, operasyonlarını düşük maliyetli taşıyıcı modeliyle daha etkin bir şekilde uyumlu hale getirebilecek ve ek büyüme fırsatlarını takip edebilecek.

FlyArystan, Grubun yüzde yüz iştiraki olmaya devam etmektedir. Bu, hem Gruba hem de FlyArystan müşterilerine fayda sağlayacak stratejik bir karardır.

Ayrı bir AOC, havayolunun büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşımaktadır. Operasyonel olarak, dünya çapındaki havacılık otoriteleri arasında daha fazla verimlilik ve tanınırlık sağlayacaktır. Ayrıca FlyArystan’ın kendi IATA kodunu almasını sağlayarak, dünya çapında dağıtımını genişletmesine ve diğer havayolları ile ortaklık kurmasına olanak tanıyacaktır.      FlyArystan Hava Operatörü Sertifikasını

PETER FOSTER: FlyArystan 2024 YILINDA 6 UÇAK DAHA TESLİM ALACAK

Air Astana CEO'su Peter Foster
Air Astana Grup Başkanı ve CEO’su Peter Foster

Air Astana Grubu CEO’su Peter Foster konuya ilişkin şunları söyledi:

“Air Astana Grubu iki farklı ve birbirini tamamlayan havayolu markasından oluşmaktadır. FlyArystan, beş yıl önceki lansmanından bu yana Kazakistan’da pazar lideri haline gelirken, pazarı canlandırarak 2023 yılında 3.6 milyon yolcuya düşük maliyetli hava yolculuğu sağladı ve filosunu dört uçaktan 18’e çıkardı. 2024 yılında 6 uçak daha teslim edilecek. Bu da FlyArystan’ın kendi operatör sertifikasını alması için doğru zaman olduğunu gösteriyor ve havayolunun artan kapasitesini ve operasyonel kompleks yapısını yansıtıyor. Bu sertifika, FlyArystan’ın uluslararası genişleme fırsatlarını takip ederken büyümeye devam etmesi için gerekli yasal çerçeveyi sağlamaktadır.”