Limak’a “ÇED Gerekli Değil” Kararı: 5 Yıldızlı Otel Yapılacak

Limak'a ÇED Gerekli Değil
Foto: Gazete Duvar

Last Updated on 20 Mayıs 2024 by Turizm Günlüğü

Limak tarafından Bodrum’da orman ve sit alanında yapılması planlanan proje için “ÇED gerekli değildir’” kararı verildi. Şirket, projeyi yapmak üzere 49 yıllığına tahsis hakkı kazandı.      Limak’a ÇED Gerekli Değil

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu mevkiinde 36 bin 220 metrekarelik ormanlık alanda yapmayı planladığı “Turizm Konaklama Tesisi” projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyasında karar verildi.

Orman ve sit alanında yer alan projeye, Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 24 Nisan’da “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre karar; Bodrum Belediyesi’nin resmi internet sitesinde 17 Mayıs’ta duyuruldu.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre, projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından “Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsisi” kapsamında ihalesi yapıldı ve yatırımcı Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ihaleyi kazandı.

Buna göre şirket, projeyi yapmak üzere 49 yıllığına tahsis hakkı kazandı.

214 ODALI, 5 YILDIZLI OTEL

Şirket, 354 milyon lira yatırımla 312 ada 1 parselde bulunan 36 bin 220 metrekarelik araziye 214 odalı, 5 yıldızlı otel yapmayı planlıyor.

Turizm tesisinde konaklama birimlerinin yanı sıra; havuzlar, ana restoranlar, alakart restoranlar, lobi bar, havuz barı, fitness, sauna, spa, teknik alanlar, depo ve idari ofisler gibi birimler yer alacak.

8 Aralık’ta başlayan ÇED sürecinin ardından Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve bölge halkı, mahallelerinde denize ücretsiz bir şekilde girebildikleri yer olan Gerenkuyu’ya yapılacak projeye karşı çıkmış ve ÇED raporunun olumlu çıkması durumunda iptali için dava açılacağını duyurmuşlardı.        Limak’a ÇED Gerekli Değil