Çavuşoğlu: Rusların Türkiye’ye kimlikle girebilmesi için çalışma yapılıyor

Bakan Çavuşoğlu: Konsoloslukların kapatılması maksatlı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Last Updated on 27 Mart 2017 by Yaşar Çelik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya vatandaşlarının pasaportu bile olmadan kimlikle gelebilmesi için görüşmelere başlayacağız. Bunun için havalimanında kimliklerinin okunabileceği cihazlar da kuruyoruz” açıklaması yaptı.

Sputnik’te yer alan habere göre, referandum çalışmalarını sürdüren Çavuşoğlu, Çakırlar’da bir kahvehanede vatandaşlarla buluştu, ardından Rus Kültür Derneği tarafından Konyaaltı ilçesinde özel bir okulda düzenlenen toplantıda Antalya’da yaşayan Ruslarla bir araya geldi. Çavuşoğlu, Rus vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girebilmesi için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

Rusya ile yaşanan krize gönderme yapan Çavuşoğlu, “Bu üzücü hadise olmadan önce pasaportsuz, kimlikle geliş-gidişleri sağlamak için epeyce görüşmelerimiz olmuştu. Şimdi ilişkilerimiz normalleştiğine göre, bu konuda da müzakerelere devam edebiliriz. Biz en azından Rusya vatandaşlarının pasaportu bile olmadan kimlikle gelebilmesi için görüşmelere başlayacağız. Bunun için havalimanında kimliklerinin okunabileceği cihazlar da kuruyoruz” dedi.

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin giderek normalleştiğinin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, liderler arasında iyi bir dostluk bulunduğunu, en son 10 Mart tarihinde Moskova’da ortak kabine toplantısı yapıldığını anımsattı.

‘HEM RUSYA HEM TÜRKİYE VERDİĞİ SÖZÜ TUTUYOR’

Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olmasının bölgesel sorunların çözümüne de katkı sağladığını, Suriye’de ateşkesin sağlanması, mazlum insanlara yardımların ulaşmasına vesile olduğunu, bu konuda Türkiye ve Rusya’nın birlikte çalıştığını dile getirdi. Bölgesel sorunların çözümü için iş birliğini güçlendirmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, “Bize soruyorlar, ‘Nasıl Rusya ile bu kadar işi başarabildiniz?’ Bizim de cevabımız basit,hem Türkiye hem Rusya verdiği sözü tutuyor, imzaladığı anlaşmaya sadık kalıyor, o nedenle sonuç elde ediyoruz.” diye konuştu.
Türkiye’nin 16 Nisan’da bir referanduma gideceğini ve 18 maddelik anayasa değişikliği paketinin halk oyuna sunulacağını hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’de ve yurt dışında anayasa değişikliğini anlatmaya çalıştığını, fakat Türkiye ve Rusya’ya demokrasi dersi vermeye çalışan Avrupa’nın Türkiye’nin referandumla ilgili çalışmalarına engel çıkardığını sözlerine ekledi.