Türkiye en güçlü pasaportlar listesinde bir sıra daha geriledi!

Last Updated on 26 Nisan 2017 by Yaşar Çelik

Kanada merkezli finansal danışmanlık şirketi Arton Capital’in hazırladığı Küresel Pasaport endeksinde Almanya ve Singapur, vatandaşlarına 159 ülkeye vizesiz seyahat imkanı veren pasaportları ile zirvede yer aldı. Türk pasaport en güçlü pasaportlar arasında bir sıra daha geriledi ve 42. sırada yer aldı. Rusya ise “vizesiz girişi” puanında Türkiye’nin sadece bir basamak üstünde.

Rusya pasaportu Türk pasaportundan sadece bir fazla ülkeye, 105 ülkeye vizesiz giriş imkanı veriyor. Rusya’nın “bireysel pasaport puanı” 83. Türkiye’ninki ise 87.

Listedeki “küresel sıralama” önceden vizesiz gidilebilen ülke sayısı dikkate alınarak yapılıyor. “Bireysel sıralama” ise vizenin, gidilen yerin sınır kapısında da alınabildiği ülkeleri hesaba katıyor.

Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkenin sıralandığı listede 104 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyan Türk pasaportu, geçen yıla göre bir basamak gerileyerek 42’nci sırada yer aldı. Türkiye’yle birlikte 42’nciliği paylaşan diğer ülkeler ise Karadağ, Moldova ve Nikaragua oldu.

BBC’nin aktardığına göre küresel pasaport endeksinin ilk sıralarında Almanya ve Singapuru takip edenler ise İskandinav ülkeleri.

İsveç pasaportuna sahip kişiler 158 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken, Danimarka, Norveç ve Finlandiya pasaportları 157 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyor.

ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya pasaportları da 157 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyanlar arasında.

Liste sonunda iç savaş ve çatışmaların yaşandığı ülkeler yer aldı. Afganistan pasaportu 24 ülkeyle, en az sayıda ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan pasaport oldu. Pakistan, Irak ve Suriye pasaportu sahiplerinin ise sırasıyla 27, 28 ve 31 ülkeye vizesiz seyahat imkanına sahip olduğu açıklandı.P

KAYNAK: http://www.turkrus.com