Ruslar Türkiye turlarını iade ediyor

Rusya Federal Havacılık Kurumu’nun (Rosaviatsiya) Rus havayolu şirketlerine “Türkiye’ye charter uçuşlar iptal olabilir” uyarılı mesaj göndermesinin ardından Türkiye’ye yapılan satışlarda bir haftada %15 düşüş yaşandı.

Rosaviatsiya’nın Türkiye’ye seyahatlerin askıya alınması duyurusu bile satışların durmasına yetti. Herhangi bir resmi beyanın olmamasına rağmen Türkiye rezervasyonları neredeyse dibe vurdu.

Tur operatörleri bir hafta içerisinde rezervasyonlarda % 14 ve tur satımında ise %15 azalma olduğunu dile getirdi. Bazı vatandaşlar artık satın alınmış olan turları iade ediyor.

Rosaviatsiya’nın bu açıklamasına kadar Rusya için Türkiye en popüler yerler arasındaydı. Mayıs turları için yapılan aramaların % 47’sini sadece Türkiye işgal etmiş durumdaydı. ”Sletat.ru” nun verilerine göre paket turların satın alma sayısı 1.7 kat azaldı.

Uzmanlara göre Türkiye’ye olası bir charter yasağı durumunda, Rus turistlere belli bir ek ücret dahilinde ya başka bir ülke teklif edilecek ya da yine daha pahalı olan klasik Türkiye turu teklif edilecek.

Emirhan Cengiz, Moskova, Haberrus

Önceki İçerikKıbrıs’ta oteller iflas etmek üzere
Sonraki İçerikTerör korkusu ispanya sahillerine sıçradı!
İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü bitirdi. Sektörel dergilerde 15 yıl çalıştı. Turizm gazeteciliğine başladığı Turizmdebusabah.com’un kapanması sonrası Turizm Günlüğü gazetesini kurdu. Turizmgunlugu.com'un genel yayın yönetmeni olarak gazeteciliğe ve sektörel yayıncılığa devam eden Çelik, aynı zamanda 2021'in Mayıs ayında yayın hayatına giren Tourism Diary Dergisi'nin de Yayın Yönetmeni. Dünya Basın Federasyonu (World Press Federation) üyesi olan Çelik, tecrübesini İstanbul Medipol Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Öğretim Görevlisi olarak sürdürüyor.