Rosaviatsiya’dan son dakika sürprizi: Antalya charter’ları tehlikede!..

“Normalleşme sürecinin bitip eski partnerlik günlerine döndüğü” ilan edilen Türkiye-Rusya ilişkilerinde “son dakika” sürprizi: Rusya Federal Sivil Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), “güvenik nedeniyle Türkiye’ye charter uçuşlarının durdurulabileceği” yönündeki kararını iptal etti ama “Antalya charterları için bu uyarının hala geçerli olduğu ve uçuşların durdurulabileceği” açıklayarak herkesi şaşırttı…

Haber Rusya basınında geniş yankı yarattı ve “ironik” yorumlara neden oldu.

Çünkü Soçi’deki Putin-Erdoğan zirvesinin ardından yapılan, “Artık sorun kalmadı. Türkiye charterları için güvenlik uyarısı içeren bu karar geri çekilecek. O uyarının hükmü kalmayacak” açıklaması havada kaldı.

“Sorun yok; Antalya hariç!”

Gazetelerin “En popüler turizm destinasyonu olan Antalya’ya charter seferleri sınırlandırılabilir” diye ilk sıralardan verdiği haberden şu sonuç çıkıyor:

“Rusya’dan Türkiye’ye yapılan charter seferlerinin güvenlik tehditleri nedeniyle durdurulması ihtimali ortadan kalktı; Antalya hariç!”

Yeni telgrafın, Putin ile Erdoğan’ın “domates ve vize hariç her konuda tümüyle anlaşmaya varıldı, yasaklar kaldırıldı” açıklamasının ardından gelmesi dikkati çekiyor.

Bu arada “Charter uyarısının tamamen iptal edildiğini” açıklayan Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvrokoviç’in, yaptırımların kaldırılması konusunda son adımları müzakere etmek üzere bu hafta sonunda (6-7 Mayıs) Ankara’ya geleceği duyurulmuştu.

“Zaten yüzde 80’i Antalya!…”

Kommersant gazetesi, Rosaviatsiya’nın tur operatörlerine yolladığı yeni telgrafta, eksi uyarının iptal edildiğini ve sadece Antalya için “charter’ları durdurma” uyarısı yapıldığını manşetten duyurdu. Haberde, “Moskova, charter seferleriyle ilgili uyarıyı kaldırmak için Ankara’ya verdiği sözü kendi üslubunca yerine getirdi. Rosvitasiya tur operatörlerine yolladığı telgrafta Moskova’dan Antalya havaalanına yapılan charter uçuşlarının sınırlanabileceği uyarısı yaptı. Antalya, Rusya’dan Türkiye’ye turlarla giden turistlerin yüzde 80’ini ağırlıyor” diye yazdı.

Haberde, “Sektör temsilcileri, bu kararın fiilen Türkiye’ye charter uçuşları için komple yasak tehdidi anlamına geldiğini vurguluyor” denildi. Şu ana kadar Rusya’dan Türkiye’ye 1 milyondan fazla tur rezervasyonu alındığı bildiriliyor.

Diğer yandan, charter uçuşları için uzun zamandır tehdit ve riskler gündemde olduğu için Rusya’dan pek çok şirketin özellikle bölgelerden Türkiye’ye uçuşlarını “tarifeli seferlere” çevirerek olası hasarı minimize ettikleri yorumu yapılıyor.

Başkan Putin Soçi’de Erdoğan’la düzenlediği basın toplantısında en önemli konunun Rusyalı turistlerin güvenliği olduğunu, Türkiye’nin bu konuda gerekli önlemleri aldığını, gerekirse güvenlik konularına Rus uzmanların Türk meslektaşlarına destek verebileceklerini açıklamıştı. Başbakan Yardımcısı Dvarkoviç de, “Sorun yok, Türkiye charterleri ile ilgili uyarı iptal edilecek” demişti.

Kaynak: TürkRus