Türkiye-Rusya ilişkileri gerçekten normalleşti mi?

Last Updated on 8 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesiyle krize giren ve ikili ilişkilerin en düşük seviyeye gerilediği Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler Haziran 2016 sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özür mektubu ve 09 Ağustos’taki Putin-Erdoğan görüşmesiyle yeniden tesis edildi. Ve bu ilk görüşmeden sonraki 9 ay içinde 03 Mayıs 2017’de iki lider beşinci kez bir araya geldi. Bu süreçte enerji alanında (Türk akımı ve nükleer santral inşası) somut gelişmeler yaşanırken, ekonomi, ticaret, turizm, vize alanlarında 24 Kasım öncesi duruma bir türlü gelinemedi.

Ancak Soçi’deki görüşme sonrası iki liderin açıklamalarına bakılırsa ilişkilerdeki sorunlar onarıldı, özel bir statüye kavuştu, ilişkiler normalleşti ve hatta daha da üst seviyeye geçti.

PEKİ GERÇEKTEN TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ NORMALLEŞTİ Mİ SORUNLAR AŞILDI MI?

Gelin bu sorunun cevabını iki liderin görüşme sonrası yaptıkları ortak açıklamada arayalım.

VİZELER

Rusya’ya gidecek Türk vatandaşlarına yönelik vizelerdeki sıkıntılar henüz giderilmiş değil. Putin sürekli olarak Rusya’ya gelmek durumunda kalan özellikle iş adamlarına bazı vize kolaylıkları sağlanmasının düşünüldüğünü, bu konuda her iki tarafın listeler hazırlayıp vereceğini belirtti. Vize konusunda kolaylıklar sağlanması için ise her iki ülke istihbarat servislerinin özellikle terör tehdidi konusunda yakında çalışması gerektiğini söyledi. Yani vize konusunda iyi niyet ifadesi var ancak sorun henüz çözülmüş değil.

Kaynak: Haberrus