Kaçak rehberlik turizme gölge düşürüyor

Last Updated on 27 Mayıs 2017 by Yaşar Çelik

Bursa Turist Rehberleri Odası Başkanı Denizhan Sezgin, artarak devam eden kaçak turist rehberliği faaliyetlerinin hem mesleğe hem de turizme büyük zararlar verdiğini söyledi.

Bursa Turist Rehberleri Odası’na bağlı rehberler Ulucami Orhangazi Parkı’nda buluşarak artarak devam kaçak turist rehberliği faaliyetlerini basın açıklamasıyla protesto ettiler. Bursa Turist Rehberleri Odası (BURO) Başkanı Denizhan Sezgin tarafından okunan basın açıklamasında, kaçak rehberlik hizmeti veren ve belgesiz faaliyetlerde bulunan kişilerin Bursa turizmine gölge düşürdüğünü kaydedildi.

BURO Başkanı Denizhan Sezgin, oda üyeleriyle birlikte yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektöründe hızla ilerleme gösteren ülkemizin dördüncü büyük şehri, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’da turizm hareketi her geçen gün artarak devam etmektedir. Biz profesyonel turist rehberleri olarak şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlere misafirperver bir şekilde hizmet vererek şehrimizin tarihi ve kültürel değerlerini ehil kişiler olarak anlatmakta ve tanıtmaktayız. Bu konuda belirli eğitimler almış olan turist rehberleri olarak bu hizmetimizi en iyi şekilde sunmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Lakin ülkemizde ve maalesef şehrimizde kaçak rehberlik faaliyeti gösteren belgesiz birçok kişinin varlığının haberini almaktayız. Turizm sektöründe ehil olmayan kişilerin vermiş olduğu bu hizmetler daha sonrasında olumsuz sonuçlara sebebiyet veriyor ve maalesef bu durum lisanslı olarak bu işi hakkıyla yapan rehber arkadaşlarımızı da zan altında bırakıyor.

KOKARTLI REHBERLERİMİZİN YANINDAYIZ

Kendilerini rehber olarak tanıtıp rehberlikle ilgisi olmayan kaçak çalışan insanlara karşı dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Sezgin “Rehberler her yıl yenilenme zorunluluğu olan çalışma kartlarına sahiptir. Kendilerini rehber olarak tanıtan kişilerden kesinlikle çalışma kartlarının beyan edilmesi istenmelidir. Kaçak rehberlik ile mücadele hususunda yasamızın bizlere vermiş olduğu yetki çerçevesinde tüm haklarımızı kullanacağımızı ve turizmin sekteye uğramaması için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isteriz. Kaçak rehberler tarafından sözlü ve yer yer fiziksel müdahalelere maruz kalan rehber arkadaşlarımızın yanındayız ve haklarını korumaları hususunda en büyük destekçileri olduğumuzu da belirtmek isteriz. Bursa Turist Rehberleri Odası olarak bu ve benzer durumları şiddetler kınıyoruz.”

DENETİMLER ARTARAK DEVAM EDECEK

İlgili kurumlarla birlik olarak denetim faaliyetlerine ağırlık verdiklerini belirten Bursa Turist Rehberleri Odası Denizhan Sezgin “Kaçak rehberlik faaliyetinde bulunmak suçtur. Bu faaliyeti gösteren kişilerle çalışmak da suça ortaklık etmektir. Tüm kurumların bu konuda hassas bir yaklaşım içerisinde olmalarını ve Bursa Turist Rehberleri Odası olarak denetimlerle bu usulsüz oluşumun ortadan kaldırmak için çalışmalara devam edeceğimizi belirtmek isterim” diyerek sözlerini tamamladı.