Swissôtel Genel Müdürü: Uluslararası otel zincirlerinin İzmir’e yoğun ilgisi var

Last Updated on 3 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Son yıllarda birçok zincirin İzmir’e yatırım yapma kararı almasını çok sevindirici bulduğunu söyleyen Swissôtel Büyük Efes, İzmir Genel Müdürü H. Rıza Elibol, “Bu güzel şehrin potansiyelini öngörerek yeni otellerin açılması bizler içinde mutluluk verici. İlerleyen dönemlerde bu ilginin artacağını ve daha birçok uluslararası zincirin bu güzel şehirde yer almasını temenni ediyorum. Ancak tüm bunların olması yerel yönetimin İzmir’in destinasyon pazarlamasına yapacağı yatırımlarla mümkün olabilir. Örneğin şu andaki İzmir Fuarı’mızın yeni Kongre Merkezi olarak farklı bir yatırıma dönüştürülmesi yerel ekonomi ve destinasyonumuzun ön plana çıkması için oldukça önemli olacak” dedi.

“KONGRE TURİZMİNDE İZMİR’İN VARLIĞINDAN KİMSENİN HABERİ YOK”

Swissôteller zinciri olarak toplantı ve kongre turizmine yönelik yatırımları hakkında Elibol şunları söyledi: “Toplantı ve kongre anlamında Türkiye’nin marka bilinirliğini arttırması gerekiyor öncelikle. Türkiye’de olduğu gibi İzmir’in de bu konuda tanıtım eksiği var. Özellikle kongre turizminde İzmir’in varlığından kimsenin haberi yok. Bu tip tanıtım faaliyetlerinde hem özel hem kamu kuruluşlarının birlikte hareket etmesi ve daha etkin bir tanıtım yapılması gerekiyor. Swissôtel zinciri olarak yer aldığımız tüm uluslararası platformlarda, fuar ve road show’lara ülkemizi ve İzmir’i temsil etmekteyiz. Swissôtel Büyük Efes olarak ise her sene uluslararası acenteleri Türkiye’ye davet ederek İzmir ve çevresini acenta yetkililerine tanıtıyoruz. Ayrıca, İzmir’i pazarlayabilmeleri için acentaların da şehrimizi iyi bilmeleri gerektiğini düşünerek 3 senedir Türkiye’nin önde gelen acentalarının yönetim kadrosunu otelimizde ağırlıyor ve İzmir’i destinasyon olarak tanıtıyoruz. Bu etkinliklerde İzmir’i daha önce hiç gezmeyen, bilmeyen acentalarla bile karşılaştığımız oluyor. Bu çalışmalarımızın meyvelerini ise doluluk oranlarımızdaki artış ile almaktayız. Satış&Pazarlama departmanımızda 25 kişi çalışmakta. Devamlı İstanbul ve Ankara’daki şirketleri, bakanlıkları, uluslararası organizasyonları takip ediyorlar. Yerinizde oturmakla size iş getirmiyor artık. Bu sebeple sizin işin peşinden koşturmanız gerekiyor. Örneğin, ben haftada 2 gün İzmir ve çevre illerdeki firmaları ziyaret ediyorum. Yine her yıl ekibim ve ben uluslararası fuarlara (ITB, ATM, IMEX, WTM…) katılarak hem İzmir hem otelimizi temsil ediyoruz.”

“BÜYÜK EFES OTELİ’NİN SWİSSÔTEL OLMASI İZMİRLİLERİN KAFASINDA BİR ÖN YARGI OLUŞTURDU”

Swissôtel Büyük Efes, İzmir Genel Müdürü H.Rıza Elibol, Swissôtel Büyük Efes’in gelecek planları ve katettiği yol hakkında ise şu açıklamayı yaptı; “Tam 50 yıl önce 1964’te hayat bulan Ege’nin ilk 5 yıldızlı oteli Büyük Efes Oteli’nin Swissôtel gibi yabancı kökenli bir zincir ile yeniden hayat bulması ilk etapta İzmirlilerin kafasında bir ön yargı oluşturdu. 2008-2010 yılları arasında bunu yok etmeye ve Efes Oteli’nin o eski muhteşem günlerini geri getirmeye çabaladığımızı söyleyebilirim. Şu anda gelmiş olduğumuz konum ise bu çabalarımızın sonuçsuz kalmadığının en önemli kanıtıdır. Biz hizmetin en iyisini vermeye devam ettikçe düşünceler de zamanla değişti. Elbette ki geçmişe önem veriyoruz ancak Efes Oteli’nin mirasına sahip olmamızın yanında kendini yenilemek ve farklı bir hizmet sunabilmek de önemli. Bu anlamda personelimizin katkısı büyük. Misafirlerimizi yolcu ederken yüzlerinde ufak bir tebessüm bıraka bilmişsek işte o zaman mükafatımızı almış oluyoruz. Başarıyı yakalamak kadar onu korumak da oldukça güç. Ben ve tüm ekip arkadaşlarım hep daha iyisini sunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yakaladığımız bu başarılı grafiği daha ileriye götürmek en büyük temennimiz.”

Swissôtel Büyük Efes’in konumu ve özellikleri ve yeniliklerini hakkında ise Elibol şunları söyledi: “Ege’nin ilk beş yıldızlı oteli olarak kentin sembolü haline gelen Büyük Efes Oteli’nden aldığımız mirası İsviçre’nin mükemmelik tutkusu ve Türk misafirperverliği ile harmanlıyor ve konuklarımıza ayrıcalıklı bir hizmet sunuyoruz. Otelimizin mal sahipleri MV Holding tarafından Izmir’in merkezine son 10 yılda yapılan en büyük yatırım olarak nitelendirilen otelimiz; 2008 yılından bu yana hizmet verirken her alanda, beklentiyi en iyi şekilde ve doğru zamanda karşılayabilmeyi hedefliyor. Bunun yanında, hayatın değişen tüm dinamiklerine uyum sağlayabilmek adına misafirlerimize kendini sürekli yenileyen bir hizmet sunuyoruz. İzmir’in kalbinin attığı yerde, Alsancak’ta yer alan otelimizi; havaalanına, iş ve alışveriş merkezlerine olan yakınlığı, İzmir Körfezi’ni gözler önüne seren manzarası ve 402 odasıyla şehrin en çok tercih edilen oteli olarak konumlandırıyoruz. Ayrıca, Botero’dan Attila Galatalı’ya 800’den fazla sanat eserimiz, Türk ve dünya mutfaklarından en seçkin örnekleri sunduğumuz restoranlarımız, modern teknolojilerle donatılmış toplantı salonlarımız, geniş bahçelerimiz ve 5500 m2’lik Spa merkezimizle konuklarımıza kusursuz bir hizmet vadediyoruz.”

“TÜRKİYE’DE YETİŞMİŞ ELEMAN AZ”

Türkiye’nin uluslararası otelcilik sektörü ile yarışabilecek seviyede olduğunu söyleyen Elibol, “Hatta eğitimli genç eleman kadrosu ve mevcut tesislerdeki modern teknoloji kullanımıyla pek çok Avrupa ve Ortadoğu ülkesini geçmiş durumda. Eleman sıkıntısı olmaması gerekiyor ancak hala var çünkü Türkiye’de bu konuda yetişmiş eleman az. Üniversiteden mezun olan gençler “ne zaman Müdür olacağım?” düşüncesi içerisinde. Sektörde başarılı olabilmek için işin mutfağından gelmek ve merdivenleri yavaş yavaş çıkmak gerekiyor. Ayrıca sektörde çalışanlar sürekli kendilerini yenilemek ve geliştirmek zorunda. Bunu yapamazlarsa başarılı olamazlar. Diğer bir taraftan ise ülkemizin sahip olduğu jeopolitik konumu itibari ile çevresinde olan tüm gelişmelerden kolayca etkileniyor olması sebebi ile sektörün daraldığı ve genişlediği dönemler birbirini takip etmeye devam ediyor” dedi.

H. RIZA ELİBOL KİMDİR?

35 yılı aşkın turizm sektöründeki kariyerine 1977 yılında, turizm otelcilik okurken staj yaptığı İstanbul Etap Oteli’nde başlayan Elibol, “Ardından 1980 yılında turizm ve otelcilik yüksek eğitimi almak ve deneyim kazanmak için İsviçre’ye gider. Sırasıyla Kuveyt, Bahreyn, Nijerya, Abu Dabi, ardından tekrar Bahreyn’de görev yapar. Oradan da Ankara Hilton’a transfer olur. 15 yılı kapsayan bir Hilton tecrübesinde, mutfak departmanında başladığım kariyerindee Yiyecek- İçecek Müdürlüğüne kadar yükselir. 1997 yılında 15 yılın ardından, radikal bir karar alarak Antalya Sheraton’a Genel Müdür Yardımcısı olarak transfer olur. 2 yıllık Antalya tecrübesinin ardından Intercontinental Grubu’ndan gelen teklifi değerlendiren Elibol, Kazakistan’ın yeni başkenti Astana’ya Genel Müdür olarak gider. Üç buçuk yıllık zorlu bir sürecin ardından Hilton grubundan gelen teklif üzerine Konya Hilton’a Genel Müdür olarak atanır. 2002-2005 yılları arasında bu görevini başarılı bir şekilde yürüten Elibol, ardından Intercontinental bünyesinde görev alarak önce Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te, ardından da Kazakistan’ın eski başkenti Almaata’da görev yapar. Turizm ve otelcilik üzerine İsviçre ve Amerika’da çeşitli eğitimler aldıktan sonra 2010 yılında Swissôtel Büyük Efes ile memleketi olan İzmir’e geri döner.