Movenpick İzmir Genel Müdürü’nden uyarı: Türkiye turizminin toparlanması 2020’yi geçebilir!

Mövenpick Hotel İzmir Genel Müdürü Erhan Çetin

Last Updated on 2 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

“2017 hem ülke, hem de İzmir turizmi için iyi bir yıl olmayacak” diyen Mövenpick Hotel İzmir Genel Müdürü Erhan Çetin, “Sadece turizm değil, bu yıl ve bir sonraki yılın tüm sektörler için oldukça zor olacağını düşünüyorum. Daha evvel yaşadığımız olumsuz olaylara yenileri eklenmediği takdirde bile Türkiye turizminin toparlanması 2020’yi bulur”diye konuştu.

Turizmin içinde bulunduğu krizin aslında görünenden çok daha kötü olduğunun altını çizen Çetin sözlerine şöyle devam etti: “Ancak bunun yeterince anlatılamadığını düşünüyorum. 2020 savım kesinlikle sürüyor. Krize müdahalemiz bu doğrultuda devam ederse, çok yakında bu öngörüm maalesef daha ileriki yıllara taşınacak.”

İzmir için çok geçerli olmamakla beraber yeni işe alımlar olduğunu doğrulayan Çetin, “Ama bu pozitif bir istihdam verisi gibi düşünülmemeli. Kriz döneminde işsiz kalan yüzbinlerce insandan sadece bir kısmı işlerine geri dönüyorsa, bu sorunun çözüldüğü anlamına gelmez” dedi.

“İZMİR KRİZDEN İSTANBUL VE ANTALYA KADAR ETKİLENMEDİ”

Türkiye’de turizm sektöründe her alanda personel ihtiyacının devam ettiğini belirten Çetin, “Kaliteli iş gücümüz neredeyse yok gibi. Lise ve üniversitelerden gelen iş gücü de hem sayı hem kalite yönünden yeterli değil. İzmir’de bizim klasmanımızdaki oteller, içinde bulunduğumuz krizden İstanbul ve Antalya kadar etkilenmedi. O nedenle şanslıyız ki, kriz nedeniyle bir arkadaşımızı bile işten çıkarmadık. Bu en çok önemsediğim konulardan biri. Kendi sebeplerinden dolayı işlerinden ayrılan arkadaşlarımızın yerine geçici bir süre yeni alım yapmayarak bir tasarruf planı uyguladık ve bunda da başarılı olduk. Şu anda kriz öncesine göre yaklaşık yüzde 10 oranında az sayıda personel ile çalışıyoruz. Doluluklar sezon normallerine döndükçe bu oran da azalacak” diye konuştu.

“ALTERNATİF PAZAR YARATMAK YILLAR ALAN BİR KONU”

Fiyatlarla oynamanın veya alternatif pazarlara yönelmenin de bir diğer kriz destek argümanı olduğunu söyleyen Çetin, “Ancak alternatif bir pazarın oluşması ‘bize bu sene şunlar gelmiyor size biraz fiyat düşürelim hadi siz gelin’ şeklinde olamıyor. Alternatif bir pazar yaratmak yıllar alan bir uzmanlık konusu. Yine kendi adıma cevaplamam gerekirse, İzmir için atak diye adlandırılan her neyse yeterli olduğunu düşünmüyorum. Biz kendi adımıza, İzmir’in ve Mövenpick Hotel Izmir’in vaat ettiklerini kısalan ulaşım imkanları ile birleştirip bir pazarlama planı yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“İZMİR’DEN, KİTAPLARDAN, HAYATTAN BAHSEDECEĞİZ”

Mövenpick Hotel İzmir’de önümüzdeki günlerde Medikal Park Hastanesi ile gerçekleştirecekleri ortak etkinliğe ilişkin Çetin şunları söyledi: “Her ay bir yazar ve İzmir’in önde gelen simalarından bir konuğumuzu otelimizde gerçekleşecek halka açık söyleşi ile yazar Gülşah Elikbank moderatörlüğünde ağırlayacağız. İzmir’den kitaplardan hayattan bahsedeceğimiz oldukça interaktif bir söyleşi olacak. İzmirliler’in çok keyif alacağını düşünüyorum.”