Hollandalı turistlerin yüzde 89’u tatil için yeniden Türkiye’ye gelecek

Last Updated on 14 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Corendon Turizm Grubu’nun 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden GfK’ya, Hollandalı tatilcilerin Türkiye seyahatleriyle ilgili deneyimlerini kapsayan bir araştırma yaptırdı. Araştırmaya göre; turistler 10 üzerinden 8,5 puanla Türkiye’deki tatillerinden memnun kaldıklarını belirtti. Turistlerin yüzde 96’si Türkiye’de kendilerini oldukça güvenli hissetti.

Hem otel zinciri hem havayolu, hem de tur operatörü olarak yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren Corendon Turizm Grubu, Türkiye’yi tanıtmak için önemli bir atılım gerçekleştirdi. Grup, Hollanda’nın basın, blogger ve turizm camiasından çok önemli isimlerini Türkiye’de ağırladı.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında yaptığı yatırımlarla büyümeye devam eden Türkiye’nin önde gelen turizm gruplarından Corendon Turizm Grubu, Türkiye’yi tanıtma çalışmalarına devam ediyor. Yıllardır Avrupa’da Türkiye tanıtımı için birçok etkinlik yapan yine Türkiye’yi tanıtmak adına Corendon Airlines için Türkiye temalı uçuş emniyet filmi çeken grup, bünyesinde yer alan Corendon Hollanda Tur Operatörlüğü ile birlikte önemli bir organizasyona daha imza attı. Corendon, özel bir uçakla Türkiye’ye getirdiği Hollandalı basın, blogger ve turizm camiasından çok önemli isimleri ve çekilişle geziye katılmaya hak kazanan Hollandalı vatandaşları iki gün boyunca Türkiye’de ağırladı.

Etkinlik, Hollandalı turistlerin Türkiye’ye olan algılarını olumlu yönde etkilemek, her daim övgü ile söz edilen Türk misafirperverliği- konukseverliğini gelen turistlere doyasıya yaşatmak ve Türkiye’nin ne kadar güvenli bir ülke olduğunun gösterilmesi amacıyla düzenlendi. Hollandalı misafirler etkinlik kapsamında, iki gün boyunca Türkiye’nin en önemli turistlik lokasyonları Kapadokya, Antalya ve Aspendos’un tadını çıkardı. Hollandalı misafirler önce Kapadokya’da unutulmaz bir balon turu yaptı. Ardından Antalya’ya geçerek Hollandalı sanatçıların yer aldığı ve ‘Miss Nederland’ yarışmasının finalistlerinin belirlendiği etkinliğe katıldı. Grup yarışmanın ardından, Aspendos Antik Tiyatro’da düzenlenen dünyaca ünlü Türk sanatçı Karsu Dönmez’in konserine katıldı.

Hollandalı turistler yeniden Türkiye’ye gelecek

Corendon Turizm Grubu etkinlik kapsamında 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden GfK’ya yaptırdığı ve Hollandalı tatilcilerin Türkiye seyahatleriyle ilgili deneyimlerini kapsayan araştırma sonuçlarını da açıkladı. 2017 Mayıs ayında Türkiye sahillerinde tatil yapan 1.000 Hollandalı turist üzerinde yapılan araştırmaya göre; turistler 10 üzerinden 8,5 puanla Türkiye’deki tatillerinden memnun kaldığını belirtti. Turistlerin yüzde 96’si Türkiye’de kendilerini oldukça güvenli hissetti. Turistlerin yüzde 89’u tatil için yeniden Türkiye’ye geleceğini belirtti. Ayrıca Hollandalı turistler, kaldıkları otel ve oteldeki servise de 10 üzerinden 8,4 puan verdi.

Karaer: “Bu başarı Türkiye’nin turizmde benimsediği yaklaşımın eseri”

Hollanda’dan gelen turistlerin yüzde 60’ını Türkiye’ye getirdiklerinin altını çizen Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Yıldıray Karaer, “Türk turizmi için Hollanda oldukça önemli bir ülke. Hollandalı misafirlerimizin Türkiye’de yaptıkları tatilden memnun kalmalarını da çok önemsiyoruz. Uluslararası araştırma şirketi GfK’ya yaptırdığımız anketten çok güzel sonuçlar elde ettik ve bunu da paylaşmak istedik. Anket sonuçlarına göre, Hollandalı misafirlerimiz 8,5 puanla Türkiye’deki tatillerinden memnun kaldı, yüzde 89’u tatil için yeniden Türkiye’ye geleceğini belirtti. Bu oranları Türkiye’nin turizmde benimsediği yaklaşım ve elde ettiği başarının önemli bir yansıması olarak değerlendirmek gerekli” dedi. Avrupa pazarındaki rezervasyonlarda hareketlenme başladığını belirten Karaer, haziran ve temmuz aylarında son dakika satışlarında ciddi bir atak beklediklerini belirtti.

Araştırmaya göre; turistler 10 üzerinden 8,5 puanla Türkiye’deki tatillerinden memnun kaldıklarını belirtti.

Corendon Turizm Grubu’nun 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden GfK’ya, Hollandalı tatilcilerin Türkiye seyahatleriyle ilgili deneyimlerini kapsayan bir araştırma yaptırdı. 2017 Mayıs ayında Türkiye sahillerinde tatil yapan 1.000 Hollandalı tatilciyi kapsayan araştırmada tatilcilerden; Türkiye’deki tatilin değerlendirmesi, yolculuktan önce kararsızlık ve sonra geldiği yerde hissettiği güvenlik gibi soruları da kapsayan 6 soruyu cevaplamaları istendi. Araştırmaya göre; turistler 10 üzerinden 8,5 puanla Türkiye’deki tatillerinden memnun kaldıklarını belirtti. Turistlerin yüzde 96’si Türkiye’de kendilerini oldukça güvenli hissetti. Turistlerin yüzde 89’u tatil için yeniden Türkiye’ye geleceğini belirtti. Ayrıca Hollandalı turistler, kaldıkları otel ve oteldeki servise de 10 üzerinden 8,4 puan verdi. Türkiye’de tatil yapmak için ne kadar kararsız oldukları sorusuna, biraz tereddüt ettim ve çok fazla tereddüt ettim diyenlerin oranı yüzde 47 oldu.

Corendon Turizm Grubu Hakkında

Corendon’un öyküsü 1997 yılında şu anda iki arkadaş ve aynı zamanda ortak olan Yıldıray Karaer ve Atılay Uslu’nun yollarının kesişmesiyle başladı. İsimlerini bizzat Atatürk’ün koyduğu denizaltılardan (Ay Grubu Denizaltıları: Yıldıray, Atılay, Saldıray) almış bu iki genç girişimci tesadüfen bir araya gelerek sonrasında çok yönlü bir turizm grubuna dönüşecek olan “Corendon Tur Operatörlüğü”nü kurdular. İsmini, elmastan sonra doğada bulunan en sert maden/mineral olan (sertlik derecesi 9) Corendon’dan alan firma, turizm sektörüne önce tur operatörü olarak giriş yaptı. Tur operatörlüğü konusundaki birikim ve altyapısını turizmle bağlantılı sektörlere aktarmak ve hizmet akışını tek elden sağlamayı hedefleyen grup, bünyesine zaman içerisinde havayolu, incoming, otel zinciri gibi şirketleri de kattı. Grup 2016 itibariyle; tur operatoru, toplam 14 uçaklı filosuyla üç farklı uçak şirketi, 9 oteli ve incoming şirketi ile yoluna devam eden 1 milyar dolar cirolu, yaklaşık 2 bin 500 çalışan istihdam eden bir firma konumuna yükseldi.