Turizm Bakanı Nabi Avcı: Efes antik kentinde düğün yapılmıyor!

Gruplar Efes'i Ziyaret Etmiyor: Giriş Ücretlerindeki Artış Turistleri Etkiliyor
Gruplar Efes'i Ziyaret Etmiyor: Giriş Ücretlerindeki Artış Turistleri Etkiliyor

Last Updated on 28 Haziran 2017 by Yaşar Çelik

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Efes antik kentinde sünnet düğünü yapıldığına ilişkin haberlere yanıt verdi. Avcı, “Efes antik kentinde düğün yapılmıyor, etkinliklerde tarihi yapıya zarar verilmiyor” dedi.

Avcı, Efes Antik Kenti’nde sünnet düğünü yapıldığı iddialarına ilişkin, “Orada herhangi bir şekilde sünnet düğünü veya evlilik töreni yapılmıyor. Orada yine bizim yönetmeliklerimize uygun olarak müze yetkililerimizin denetiminde zaman zaman kamu kuruluşlarının, turizm meslek kuruluşlarının özellikle kruvaziyer misafirlerinin ağırlandığı, dinletiler, konserler olabiliyor. Ama bütün bunlar belli kurallara uygun olarak bilgimiz dahilinde yapılıyor. Hiçbir etkinliğin çevredeki arkeolojik, tarihi dokuya zarar vermesine müsaade edilmiyor. Başka ören yerlerinde, müzelerde, sadece bizde de değil, dünyanın başka yerlerinde zaman zaman bu tür tarihi ve arkeolojik mekanlarda programlar yapılabiliyor. Buna rağmen bazen işgüzar bir kamu görevlisinin kendi kafasına göre kuralları aşarak, yaptığı bazı uygulamalar varsa diye biz araştırmalarımızı yapıyoruz. Efes’te böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan İzmir’deki Efes Antik Kenti’nin ortasına kurulan masalarda yapılan yemekli düğün organizasyonlarının tarihi alana zarar verdiği iddiaları tartışma yaratmıştı.

Antik kentten bir organizasyon fotoğrafı paylaşan yazar Dücane Cündioğlu, “İnsanın aklı almıyor, Antik Efes Kenti’nde yemekli organizasyonlar yapılıyor, bir Allah’ın kulu çıkıp da ne yapıyorsunuz demiyor. Çok yazık!” demişti.

Kaynak: Sputnik