Cem Polatoğlu, Tur Andiamo’yu kime satıyor?

Turizmci Cem Polatoğlu’nun Tur Andiamo’suna Japon ortağı da olan bir dönem Japonya pazarının lideri konumundaki eski bir turizmci talipmiş. Bu turizmci şirketin İtalyanca ‘hadi gidelim’ anlamına gelen Andiamo adının yaptığı çağrışımı çok beğenmiş.

Kendine özgü yazıları ve ilginç çıkışlarıyla öne çıkan 34 yıllık turizmci Cem Polatoğlu, sahibi olduğu Baracuda Tour’un haksız yere kapatılmasının ardından Tur Andiamo’yu kurarak yoluna devam etti. Geçenlerde kaleme aldığı bir yazıda çok sıkıldığını ve sahibi olduğu seyahat şirketlerinin her birini 40 bin Euro’ya satışa çıkardığını duyurmuştu.

Özlem Kapar Bayburs’un haberine göre, Polatoğlu’nun Tur Andiamo’suna Japon ortağı da olan bir dönem Japonya pazarının lideri konumundaki eski bir turizmci talipmiş. Bu turizmci şirketin İtalyanca ‘hadi gidelim’ anlamına gelen Andiamo adının yaptığı çağrışımı çok beğenmiş. Şirketin de borcu olmadığını duyunca Polatoğlu ile görüşmeleri hızlandırmış. Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanıp el sıkışıldığına dair açıklamanın da yakında duyurulması bekleniyor.

Haftalık ekonomi dergisi Para’da yer alan kulis haberde Polatoğlu’nu yakından tanıyanların onun ne kadar “sıkıldım” dese de turizmden kopamayacağı ileri sürülüyor. Hatta Tur Andiamo’nun satışını gerçekleştirdikten sonra Baracuda Tour’u elinde tutacağı ve ilk göz ağrısı şirketini yeniden canlandıracağı konuşuluyor.

Baracuda Tour’un belgesi 2012 yılında haksız yere iptal edilmişti. Polatoğlu, bu haksızlığın düzeltilmesi için verdiği 4 yıllık hukuk mücadelesinden başarıyla çıkıp belgesini geri aldı. Bu bilgilerden yola çıkan turizmciler, “Cem bu saatten sonra turizmden kopmaz. Çok sevdiği turizm işini Baracuda Tour’la devam ettirecek ” diyor.

Polatoğlu, geçtiğimiz Mart ayının başında yaptığı duyuruda şunları dile getirmişti:

“TUR ANDiAMO ve BARACUDATOUR şirketlerimi satıyorum

Artık sıkıldım.

Binbir sıkıntıyla kurduğum, adını koyduğum, emek ve yıllarımı verdiğim, kızım gibi bakıp zeval gelmesin, oğlum gibi görüp dürüst, güvenilir olmasına çaba gösterdiğim, uğruna servetimi harcadığım, fuar fuar, otel otel dünyayı dolaştığım, rayına oturması için yıllarımı verdiğim, bir tek şikayeti dahi olmayan acentemin sadece yazdığım bir fikir yazısı nedeniyle kapatılmasından…

Muhalif gözüktüğüm için durmadan denetimlerle taciz edilmekten…

İki sene ekmeğimi paylaştığım muhasebecinin, genel kurulda sözlü erkek şiddetine maruz kaldığı için uğruna tacizcisi ile dalaştığım kadın meslektaşımın, senelerce alt acentemiz olarak birlikte ekmek yediğim şahsın ve 11 benzerinin; yönetim kuruluna girmek, dış geziler yapmak, TÜRSAB’da ballı iş bulmak gibi kendi şahsi çıkarları nedeniyle ‘aynı gün ve 40 dakika içerisinde’ belgemin iptali için bakanlığa ve mahkemeye arz edilmek üzere hakkımda şikayet düzenlemesinden…

En ufak siyasi kargaşada, ekonomik krizde, bombada ilk turizmin darbe yemesinden…

15 senesi yurt dışı, 38 senelik birikimlerimizle yıllarca yazıp, çizip anlattığımız turizmin olmazsa olmazı önerilerimizin dikkate dahi alınmamasından…

Sorumlusu benim olmadığım, sayıları on binleri aşan incoming sayımızın ikili rakamları geçememesinden…

Her geçen gün mesleğimizin, meslektaşlarımızın toplumda prestij kaybetmesinden…

SI-KIL-DIM…

Sıkıldım ve her iki şirketimizi de talep ettiğimiz rakam kadar değerleri olan domain’leri ile birlikte, tek bir sezon hatta bir bayramda kendini kurtaracak rakamlara satıyorum. Taban her biri için 40.000 euro. SEO değerleri bile bu rakama yakın olan firmalarımızı sene sonuna kadar inceleyip en fazla teklifi veren kişi şirketi alır. En az iki sene ücretsiz danışmanlığını yaparım. Maksat, bugünlere tertemiz getirdiğim firmanın ismine zarar gelmemesi. Niyetim ise, şirketleri sattığım para ile 3-4 kabinli bir tekne alıp güneye yerleşmek ve turizmle bağımı sadece ‘danışman’ olarak sürdürmek.

Satışa çıkardığım şirketlerin hiçbir yere tek kuruş borcu yoktur ve binlerce acentenin yer aldığı şikayet siteleri dahil hiçbir yerde şikayetleri bulunmamaktadır.

BARACUDATOUR: Belge No: 4472 – Kuruluş: 1999

– Sloganı ‘Haritada varsa bizde de var’

– 110 ülkede operasyon kabiliyetine sahip

– Habertürk’ün 2011 yılında yaptığı ankete göre Türkiye’nin en tanınmış 10 seyahat acentesı arasında 8. konumda

– SEO değeri yüksek (Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu)

– Balayı turları, Egzotik adalar, Mısır ve Uzak Doğu’da isim yapmış

– baracuda.com.tr, balayitatilleri.com, sondakikaturlari.com domain sahibi

– Bankalar ve CallCenter’lar tarafından binlerce TL teklif edilen 0850 420 00 00 özel telefon numarasına sahip.

– Adından da anlaşılacağı üzere Scuba’lara yönelik turlarda bilinen, fullcharter yapabilen ilk ve tek tur operatörü

TUR ANDiAMO: Belge No: 7359 – Kuruluş: 2012

– Sloganı ‘Balayı danışmanınız’

– BoraBora, Palau, Vanuatu, Raja Ampat, Maderia dahil yüzlerce egzotik adada operasyon yapabilme kabiliyetine sahip,

– Çeşitli gezgin dernekleri, arkeoloji ve dünya mirası dernekleri, belediyeler portföyüne sahip

– Türkiye’de 4500 acente ağı bulunuyor

– SEO değeri yüksek

– 0212 356 66 00 tel numarasına sahip

– andiamo.com.tr, turandiamo.com, egzotikturlar.com sahibi

– İtalyanca ismi nedeniyle iyi bir reklam stratejisi ile İtalya outgoing firmaları arasında 1 senede 1. sıraya oturma imkanı.

– İtalyanca ismi nedeniyle, (ANDİAMO = HADİ GİDELİM) İtalya ve Güney Amerika’dan incoming yapan acentalar için çok büyük avantaj. Örnek; incoming’deki tüm olumsuzluklara rağmen İtalya 2016 fuarlarında 30 senenin Türk incoming acentalarının yanında masasında ‘kuyruk’ oluşan tek acente…”