Prof. Dr. Faruk Şen’in Almanya yorumu: Sınırdaş olsaydık iki ülke arasında savaş bile çıkabilirdi!

Almanya Başkonsolosluğu’ndan uzatma kararı

Last Updated on 22 Temmuz 2017 by Yaşar Çelik

Türkiye Almanya arasında ciddi çatışmalar oluyor. 2 ülke sınırdaş olsaydı bu olay daha büyüyebilirdi diyen Prof. Dr. Faruk Şen’in Almanya krizine ilişkin yorumu ise söyle: “Benim eskiden beri söylediğim bir sözüm vardır. Türkiye ve Almanya sınırdaş olsaydı çok iyi bir konfederasyon kurabilirlerdi. Birçok konuda ortak noktaları vardı derdim. Bugün için olaya baktığımız zaman iyi ki sınırdaş değiliz sınırdaş olsaydık iki ülke arasında savaş bile çıkabilirdi yaklaşımı içine girebiliriz.”

Türkiye – Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in gazetemize gönderdiği yazıyı aşağıda yayınlıyoruz:

Alman dışişleri bakanı Sigmar Gabriel’in sert çıkışı

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in kuzey Almanya da ki tatilini yarıda kesip çok acil bir şekilde basın toplantısı için Berlin’e döndü. Angela Merkel ile yaptığı görüşmelerden sonra Türkiye ye yönelik zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Bunu başka bakanlarda belirli konularda tamamladılar.

Bu yaklaşımlara bir bakalım

1) Türkiye ye gidecek turistlere biz bundan sonra güvence veremeyiz. Turistlerin başına bir şey gelirse bu kendi sorumluluklarına dahildir dedi. Bunun Türkçesi Türkiye ye gitmeyin Türkiye’de başınıza herhangi bir şey gelebilir tevkif edilebilirsiniz biz bu konuda yardım edemeyiz anlamına geliyor. Bu açıklamadan sonra Almanya da ki seyahat acenteleri birliği Türkiye ye gidecek alman turistlerin seyahat acentelerindeki rezervasyonlarını iptal etmeleri halinde paralarını geri alabileceklerini ya da başka bir ülkeye çevirebileceklerini vurgulandı.

2. Türkiye ye yatırımlarda biz güvence veremeyiz. Türkiye bazı yatırımlara karşı yaptırım içine girebilir dedi. Bu da 8 milyar Euro yatırım yapan alman şirketlerin yatırımlarını azatlamalarını veya bundan sonra yatırım yapmamalarını beraberinde getirebilir.

3. Almanya’dan Türkiye ye mal ihraç eden firmalara Almanya paralarını alamamaları durumunda Hermes garantisi verirdi. Böylece Alman ihracatçıyı bir güvenceli yurtdışına mal satmasını sağlardı. Türkiye için Hermes garantililerini kaldırma kararı uygulanacak.

4. Türkiye için en önemli konulardan biri Gümrük Birliği anlaşmasının yenileştirilmesiydi. 1996’da başlayan Gümrük Birliğinde Türkiye’nin aleyhinde olan konuların değişmesi ve güncelleştirilmesi gerekiyordu. Bu konuda Türkiye AB arasında anlaşma çerçevesinde gümrük birliği yenilenmesi temmuz ayında başlayıp 2019’un ilk yarısında tamamlanacak. Gümrük birliğinin yenilenmesi Almanya tarafından askıya alınmaya çalışılıyor. Buda Türkiye çıkarları açısından ters düşen bir gelişme.

5 Sigmar Gabriel Türkiye AB ilişkileri konusunda AB ülkeleri ile temasa geçip çekinceleri anlatacağını belirtti. Bunun anlamı Hollanda Avusturya gibi ülkelerin yanında Türkiye ye tepkili ülkelerinde Almanya ya destek vermesini beraberinde getirecek. Bu da olumsuz bir gelişme olacak.

6. Savunma sanayinde de Türkiye ye satılacak mallar tekrar gözden geçirilecek. Bu da Almanya’nın Türkiye ye söz verdiği ve satmaya garanti ettiği mallara belirli ambargonun konulacağını beraberinde getiriyor.

Olaylara baktığımız zaman AB’nin tavrı ekonomik yüklerinin ağır olacağından hareket edebiliriz. AB ülkeleri Avrupa birliğinin 143 milyar Euro bütçesinin yüzde 43’nü sağlayan Almanya’nın bu yaptırımlarını destek vereceğinden hareket edilebilir. Bütün bunlara karşı Türkiye ne gibi yaptırımlar içine girebilir.

Geri Kabul Anlaşması

Güncel olarak Türkiye’nin direkt olarak gündeme getireceği yaptırım 28 mart 2016 imzalanan geri kabul anlaşmasının iptali olabilir. AB ülkeleri Angela Merkel’in başkanlığında 2016-2017 yıllarında yılda 3 milyar Euro’luk Türkiye ye yardım yapmaya söz vermişti. AB bunun ancak 840 milyon Euro’luk kısmı verildi. Bu açıdan Türkiye de bir yaptırım olarak gündeme getirebilir. Genel olarak Türkiye Almanya ilişkilerinin bu derece krize girmesi Türkiye AB ilişkilerini büyük ölçüde etki yapacak.

Avrupa’nın iki büyük devi 82 milyonluk Almanya ve 80 milyonluk Türkiye birçok konuda ortak çıkarları olmasına rağmen böyle bir duruma gelmemeliydiler. Bu açıdan Türkiye’nin atacağı akıllı bir adım olabilir. Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Alman cumhurbaşkanı Frank Steinmeier resmi bir ziyaret için Türkiye ye davet edebilir.

Frank Steinmeier görüştüğüm kadarıyla böyle bir davete sıcak bakabilir. İki ülkenin cumhurbaşkanları sorunları masaya yatırıp ortak bir noktada bulaşabilirler.