Kos’ta deprem ada turizmini ne kadar etkiledi?

Yunanistan’ın Kos Adası’nda meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki deprem nedeniyle tatilini yarıda kesmesi düşülen turistler konusunda korkulan olmadı.

Yetkililer şu anda Kos’ta 52 bin turistin olduğunu açıklarken, deprem dolayısıyla bu kişilerin sadece yüzde beşinin adadan ayrıldığını belirtti.

Damon Baderas, Avustralyalı Turist: “Yer sallandı ve insanlar çığlık atmaya başladı. Etrafımızdaki her şey devriliyordu. Daha önceden böyle bir şey yaşamamıştım. Ben Avustralyalıyım. Yaşadıklarımız bizi korkuttu.”

Yetkililer gelecek aylardaki rezervasyonlarda da yine sadece yüzde beşlik bir iptal yaşandığını belirtti.

Penny Adam, Turist: “Bulunduğumuz yerden ayrıldık ve düz bir çiftlik arazisine indik. Etrafımızda bina yoktu. Böylece kendimizi daha güvende hissettik. Şimdi şehre geri dönmeden önce kendimizi daha iyi hissediyoruz. Artçılar azaldı ve eskisi gibi sık değil. Şimdi geri dönebilir ve tatilimize devam edebiliriz.”

Deprem dolayısıyla 120 kişi yaralanırken adada bulunan Osmanlı’dan kalma Cezayirli Hasan Paşa Cami’ne ait minarenin yanda bulunan kafeteryanın üzerine yıkılması sonucu Türkiye ve İsveç uyruklu iki turist hayatını kaybetti.

Michalis Arampatzoglou, euronews: “Kos Adası’na her sene 1.5 milyon turist gidiyor. Depremden sonra bölgedeki ekonominin ne yönde etkileneceği henüz bilinmiyor. Ancak adada bulunan esnaf ve iş adamları bunun çok büyük bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyor. Yıkılan binaların restorasyon çalışmalarıyla şimdiden başlamış durumda…”

Kaynak: euronews