Hacca gidecekler dikkat!

Last Updated on 5 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Hac mevsiminin gelmesiyle birlikte hacı adaylarının hazırlıkları da hız kazanmaya başladı. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslüman, hac ibadetini gerçekleştirmek için kutsal topraklara gitmek için gün sayıyor.

Hacı adayları hiç alışık olmadıkları bir ortam ve iklim ile karşılaşacakları için hac ibadetleri öncesi pek çok konuda tedirginlik yaşayabiliyor. 1990 yılından bugüne hac organizasyonları düzenleyen Vizyon Turizm’in Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çizmeci, yılların tecrübesiyle hacı adaylarını dikkat etmeleri gereken hususlarda uyarıyor.

Hacı adaylarının kıyafet seçimi nasıl olmalı?

Hacı adaylarının hazırlıkları sırasında mevsime uygun, açıkrenkli, terletmeyen kıyafetleritercih etmeleri gerektiğini söyleyen Vizyon Turizm’in Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çizmeci, ortopedik ve ayakkabı, yeteri kadar pamuklu iç çamaşırı, pamuklu bol kıyafetler, lastiği sıkı veya dar olmayan çoraplar, şapka ve güneş gözlüğünün yanında sürekli kullandığı ilaçlar varsa onları da mutlaka yanlarına almaları gerektiğini söyledi. Hacı adayların Türkiye’de kullandıkları hatları da kutsal topraklarda aktif olarak kullanabileceklerinin altını çizen Çizmeci, “Bununla alakalı olarak operatörlerin Suudi Arabistan için özel konuşma ve internet paketleri oluyor. Konuyla alakalı Hacca gitmeden önce kendi operatörlerini arayıp gerekli bilgiyi alabilirler. Öte yandan hacı adaylarının olası bir sağlık problemiyle karşılaşmaması için Hac ve umrede seyahat sigortaları acenteler tarafından umreciye ve hacıya zorunlu olarak yapılıyor. Ama bununla beraber biz Hac kafilemizde yanımızda doktorumuzu da götürüyoruz ki acil bir durumda ilk müdahaleyi yapabilsin. Ama daha sıklıkla rastlanan grip, farenjit gibi hastalıklar için doktorumuz orada hacılarımıza devamlı uyarılar yapıyor. Bunun dışında daha ciddi durumlarda orada Türk hastanesini de kullanabiliyoruz. Bu yüzden misafirlerin endişe etmelerini gerektiren hiç bir durum yok” dedi.

“Misafirlerimize bir miktar Riyal bulundurmalarını tavsiye ediyoruz”

Vizyon Turizm olarak misafirlerine ibadet için ihtiyaç duyacakları umre ve hac kitapçığının yanı sıra; ihram, ihram kemeri, alkolsüz sıvı sabun-ıslak mendil, seccade, bayanlar için tavaf patiği vb. önemli ihtiyaçlarını verdiklerinin altını çizen Çizmeci, bu detayların dışında ibadetleri için mutlak olması gereken bir şeyin olmadığını söyledi. Suudi Arabistan’ın para biriminin Riyal olduğunu da hatırlatan Çizmeci, “Aslına bakarsanız hemen hemen her yerde dolar, bir kısım yerlerde de Türk Lirası geçiyor. Ancak biz ne olur ne olmaz diye, misafirlerin gitmeden önce acil durumlar için bir miktar da olsa yanlarında Riyal bulundurmalarını tavsiye ederiz. Ama olmazsa da dediğimiz gibi dolar her yerde geçerlidir.

Çizmeci: Seminerlerimizde uzman doktorlarımız misafirlere her konuda ayrıntılı bilgi aktarıyor

Hacı adaylarını her gün duş almalarını tavsiye ettiklerini aktaran Çizmeci, “Kişisel hijyenik malzeme, tırnak makası, tarak, tıraş malzemesi, diş macunu, diş fırçası, şampuan, sabun, el temizleme jeli ve ıslak mendil, sıvı sabun, pişikler için koruyucu krem mutlaka bulundurulmalı. Orada en çok yaygın olan farenjit ve grip gibi hastalıklardan korunmaları için el ve ağız sağlığına ayrı bir özen göstermelerini tavsiye ediyoruz. Mevsim koşulları ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak fazla miktarda sıvı kaybedileceği için sürekli sıvı takviyesi yapılması, meyve ve bol su tüketilmesi gereklidir. Çünkü hacı adayları hacca giderken bulaşıcı hastalık ve virüsler konusunda tedirgin oluyor. Oysa gerekli önlemler doğru şekilde alındığı takdirde sağlık sorunları yaşamadan hac ibadetini tamamlamak mümkün. Ayrıca kalabalık ortamlarda maske kullanımı pek çok virüse karşı kalkan olabiliyor.”Hacı adaylarının alışık olmadıkları bir sıcaklıkla karşı karşıya olacaklarına da değinen Talha Çizmeci, hacı adaylarını klimalar konusunda da bilinçli olmaya davet ediyor. Ayrıca hijyen kurallarına her zamankinden fazla özen gösterilmesi gerektiğini belirten Çizmeci, sık sık el ve yüz yıkamanın önemli olduğunu aktardı.

Öte yandan hacı adaylarının dikkat etmesi gereken diğer konuların ise istirahat ve uyku olarak sıralayan Vizyon Turizm’in Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çizmeci, Vizyon Turizm olarak hacı adaylarının hac deneyimlerinin her aşamasında yanında yer aldıklarını ve her sene hac ibadeti öncesi hacı adayları için seminerler düzenlediklerini dile getirdi. Vizyon Turizm’in bu seminerlerde misafirlere A’dan Z’ye haccı anlatıp organizasyonun detaylarını görsel materyallerle net bir şekilde izah ettiğinin altını çizen Çizmeci, ayrıca seminerlerde uzman doktorların misafirlere her konuda ayrıntılı bilgi aktardığını belirtti. Son olarak hacı adaylarının Hacca gitmeden önce yapması gereken bazı hazırlıklar olduğuna dikkat çeken Vizyon Turizm’in Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çizmeci, yapılması gerekenleri;

 “Bünye az uykuya alıştırılmalı
 Seyahat öncesi günlük spor ve bol bol yürüyüş yapılmalı
 Önemli ihtiyaç malzemeleri hazırlanmalı
 Gerekli sabrı göstermek ve yaşanacak zorluklardan etkilenmemek için psikolojik hazırlık yapılmalı” diye sıraladı.