Gayrimenkul Yatırımının 10 Altın Kuralı!

Deprem sonrası Rusların konut talebinde düşüş

Last Updated on 29 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Ev, arsa veya dükkan almak istiyorsunuz. Gayrimenkul yatırımı yapacaksınız. Oturum amaçlı mı? Yatırım amaçlı mı? Gayrimenkul ve Yatırım Uzmanı Enes Su, gayrimenkul yatırımının 10 altın kuralını açıkladı.

Semerkant GYO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Yatırım Uzmanı Enes Su uyarıyor ”Özellikle yatırımcıların emlak yatırımından yüksek kazanç elde etmeleri için zamanlamaya önem vermeleri gerektiğini ve Ayrıca gayrimenkulün uygun fiyata alınıp değeri arttığında da satmanın altın kural olduğunu vurguluyor. Peki gayrimenkul yatırımından kar etmenin diğer altın kuralları nelerdir? Yatırımcılar hangi noktaları dikkate almalı?

Semerkant GYO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Yatırım Uzmanı Enes Su

Gayrimenkul yatırımından kar etmenin altın kuralları…

· Günümüzde gayrimenkul yatırımı en önemli yatırım araçlarının başında geliyor. Gayrimenkul yatırımından kar etmek için de dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Bu kuralları bilmek ve buna göre hareket etmek yüksek kar elde etmeyi sağlıyor.

· Öncelikle emlak yatırımı uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Acele verilen kararlar yanlış yatırımlar yapılmasına neden olur.

· Risk hesaplamasını doğru yapmak, almak için de satmak için de doğru zamanı kollamak büyük önem taşıyor.

· Hangi risklerin olduğu doğru araştırılmalıdır. Özellikle uzun vadeli riskler doğru analiz edilmelidir.

· Herhangi bir risk içermeyen gayrimenkullerin arasında en uygun fiyata sahip olanının seçilmesi gerekir. Bu karlılık açısında büyük önem taşıyor.

· Yatırımcıların özellikle konutun ya da taşınmazın bulunduğu bölgenin durumuna ayrıca dikkat etmesi gerekir.

· Bölgenin imar durumları, gelecek 5 yıl içinde bölgenin değerini etkileyebilecek devlet yatırımları dikkate alınmalıdır.

· Özellikle henüz değerlenmemiş bölgelerden gayrimenkul satın almaya öncelik verilmeli. Ucuz fiyattan gayrimenkulleri satın alarak değerlendiği zaman satmak yüksek kazanç elde edilmesini sağlıyor.

· Konuta yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların özellikle konut alırken imar ve iskan izinlerini incelemesi gerekir.

· Konut yatırımı yaparken zemin incelemesinin de doğru bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklılığa ilişkin de bilgi edinilmeli.

· Arsa alacakların imar durumu, arsanın şekli ve konumuna dikkat etmesi gerekir.

· Dükkana yatırım yapacakların da ya cadde üzerinde ya da yayaların yoğun kullandığı bir konumda bulunan dükkana yatırım yapmalarında fayda var.

· Gayrimenkul yatırımı konusunda uzman kişilerden destek almak da yatırımın riskini azaltmada etkili olur.