SAYD, TÜRSAB’ın ‘Türkçe Rehberlik’ talep yazısını seçim hamlesi olarak gördü

Rehberler Platformu uyarıyor

Last Updated on 31 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Turizm sektöründeki nitelikli çalışan sayısını arttırmak adına otel güvenliklerinin yabancı dil bilme zorunluluğunu tartıştığımız bir dönemde TÜRSAB, üniversitelere Türkçe rehberlik ile ilgili talep yazısı ilettiğini belirttiği açıklamasında SAYD Seyahat Acentalari Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi M.Nezih Hacialioglu, “6326 sayılı kanun hazırlanırken, derin bir sessizliğe gömülen TÜRSAB’ın şimdi durup dururken böylesi bir konuyu gündeme getirmesinin arkasında yatan sebepler neler olabilir?” diye sorduğu açıklaması şöyle devam ediyor….

En az bir yabancı dil bilene rehber denir

“Dünyada turist rehberi tanımlanırken ‘en az bir yabancı dil bilen’ ifadesi kullanılmaktadır. Yürürlükteki 6326 sayılı turist rehberliği meslek kanununda da yabancı dil bilme şartı açık bir şekilde ifade edilirken, TÜRSAB’ın bu talebi yasal olmadığı da ortadadır.

Ülkemizde 10.000 üzerinde kokartlı rehber bulunmaktadır.

Rehberlerimiz dünyanın en nitelikli ve saygın rehberleri arasında yer almaktadır. Bu niteliğin artırılması yönünde bir girişim yerine niteliğinin düşürülmesini talep etmek mantık kurallarına aykırıdır. Hali hazırda işsizlik gibi güncel bir sorunu olan rehberlerimizin bu sorunlarının artmasına sebep olacak bu uygulama, aynı zamanda kaçak tur faaliyetlerinde de artışa neden olacaktır.

‘Türkçe Rehberlik’ iddiasını ‘Dünya Düzdür’ seviyesinde bir iddia

Hindistan’da dünyanın düz olduğuna inanan dini bir grup, günümüzde hala kendisine mürit bulabilmektedir. Ülkemizde de düşünce özgürlüğü vardır ve TÜRSAB’ın ‘Türkçe Rehberlik’ iddiasını ‘Dünya Düzdür’ seviyesinde bir iddia olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Asıl düşündürücü konu bu iddiaya sahip olan TÜRSAB’ın etrafındaki bazı kişiler tarafından hala destekleniyor olmasıdır.

Başarısız bir seçim hamlesi

Başarısız bir seçim hamlesi olduğu aşikar olan bu polemiği daha fazla uzatmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Üç ay sonra göreve gelecek olan yeni TÜRSAB yönetiminin, TUREB ile istişare ederek, hem kokartlı rehber olup hem de seyahat acentesi olarak faaliyet gösteren sayıları beş yüze yaklaşan meslektaşlarımızın da katkıları ile yaşanan tüm sorunların üstesinden akıl yolu ile geleceğine inanıyorum

Saygılarımla,

SAYD Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği

M.Nezih Hacıalioglu
Yönetim Kurulu Üyesi”

SAYD Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi M.Nezih Hacıalioglu