Yakup Dinler, “Hodri Meydan” dedi

Last Updated on 21 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Anı Tur ve Dinler Hotels arasındaki ‘rezervasyon’ polemiği, Dinler Hotels Genel Müdürü Yakup Dinler’in yaptığı açıklamayla sürüyor. Anı Tur Genel Müdürü Veli Çilsal’ın Dinler’in olayı çarpıttığını iddia etmesi üzerine Dinler de “Hodri Meydan” diyor.

Veli Çilsal’a ithafen bir açık mektup yazan Yakup Dinler, Çilsal’ın Ürgüp adına yapılan satışların sonradan Niğde ve Kayseri’ye çevrildiği yönündeki iddialarının gerçek dışı olduğuna dair sözlerine şöyle yanıt verdi: “Bu suçlamalarım kesinlikle asılsız ve mesnetsiz değildir. İnsanlar Kapadokya’ya geldikleri zaman Kayseri ve Niğde’de konaklama yapmak istemezler. Konaklama yapılacak yerler bellidir: Ürgüp, Avanos, Ortahisar, Uçhisar, Göreme ve Nevşehir Merkez. Eğer insanlara Ürgüp’te X bir oteli satıp, Niğde’de yatırıyorsanız bu düpedüz kandırmacadır.”

AÇIK MEKTUP

Yakup Dinler’in “Açık Mektup: HODRİ MEYDAN VELİ ÇİLSAL!” başlıklı gazetemize gönderdiği metinden bazı bölümler şöyle:

“Sahibi olduğunuz Anı Tur hakkında ilki 3 Mayıs 2017 ikincisi ise, 8 Eylül 2017 tarihinde olmak üzere sosyal medya hesaplarımda iki adet açıklamada bulunmuştum. Öncelikle aylar sonra TÜRSAB’ın da olaya müdahil olması ile beraber nihayet bir açıklama yapmaya karar verdiğiniz için teşekkür ederim, fakat keşke gerçeklilikten uzak bir açıklama olmasaydı.

Olayın başlangıç noktası 3 Mayıs 2017 tarihinde Z.F. isimli misafirimizin Dinler Hotels – Ürgüp işletmemizi arayarak neden 19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde rezervasyonu olduğu halde kendisi otelimize kabul etmediğimizi ve neden Niğde’de bir otele yerleştirildiğini sorması ile başladı. Kendisi bize mail yoluyla 19-21 Mayıs tarihli Anı Tur’un Dinler Hotels – Ürgüp olarak sattığı kayıt formunu gönderdi. Fakat sizin de “bal gibi” bildiğiniz gibi o 19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Anı Tur’un Dinler Hotels – Ürgüp tesisinde bir kontenjanı, ne fiyatı ne de bir anlaşması bulunmaktaydı. Uygunsuz bir tavırla o odayı bize kabul ettirmeye çalıştınız, tabi ki kabul etmedik. 3 Mayıs tarihli ilk açıklamamı yayınladım, daha sonra Z.F’nin bize göndermiş olduğu mailden anladık ki, kendisinin söylemi ile yazıyorum: “Mağduriyeti giderilmiş, ücret iadesi farkı yapılarak başka bir otele yerleştirilmiş” bundan sonraki olayların gelişimini hepimiz çok iyi biliyoruz.”

Çilsal’ın iddiası:“Ürgüp adına yapılan satışların sonradan Niğde ve Kayseri’ye çevrildiği yönünde asılsız ve mesnetsiz suçlamalarda bulunulmuştur.”

Yakup Dinler’in cevabı: “Bu suçlamalarım kesinlikle asılsız ve mesnetsiz değildir. İnsanlar Kapadokya’ya geldikleri zaman Kayseri ve Niğde’de konaklama yapmak istemezler. Konaklama yapılacak yerler bellidir: Ürgüp, Avanos, Ortahisar, Uçhisar, Göreme ve Nevşehir Merkez. Eğer insanlara Ürgüp’te X bir oteli satıp, Niğde’de yatırıyorsanız bu düpedüz kandırmacadır. Ürgüp’te 4 yıldızlı bir otel satıp, yine Ürgüp’te 4 yıldızlı veya 5 yıldızlı bir otele kurallar çerçevesinde kaydırma yapabilirsiniz, fakat Niğde ve Kayseri’ye yapamazsınız. 3 Mayıs tarihinde yapmış olduğumuz ilk ve tek telefon görüşmesinde bunun “bir seferlik” operasyon departmanının hatasından kaynaklandığını söylemiştiniz, bende size bunun bir seferlik değil alışkanlık haline getirdiğiniz bir yöntem olduğunu dile getirmiştim. Bu durum için hakkınızda bir çok şikayet internet ortamında mevcut.”

Çilsal’ın iddiası: “Dinler Otel’in, anlaşması olmadığı halde bilgileri dışında odalarının satıldığı, misafirin tercihi dışında başka bölgelere ve otellere yönlendirildiği, isimleri kullanılarak misafirlerin mağdur edildiği yönündeki iddiaların dayanağı olarak gösterilen olayın aslı, iddia edildiği gibi değildir. Yakup Dinler’in ithamları üzerine yaptığımız araştırmalarda, mağdur edildiği iddia edilen misafirimiz adına, iddia edilenin aksine bizzat Yakup Dinler’in Ürgüp’de bulunan “Dinler Hotels” isimli otelinde rezervasyon yaptırıldığı, otelin bu rezervasyonu konfirme ettiği, onayladığı, misafirimizin, bu otelde konakladığı, Yakup Dinler’e ait bu otele ödeme yapıldığı, misafirimizin, firmamızdan almış olduğu hizmetten memnun kaldığı, hatta sadık müşteri profilimize uygun davranarak aynı sezonda acentamızdan başka bir tur daha satın aldığı, anlaşılmıştır. O halde “ismimizi kullanarak, müşterileri mağdur ediyor” iddiasında bulunan Yakup Dinler, bu asılsız ithamları ile ne yapmaya çalışmaktadır?”

Yakup Dinler’in cevabı: “Ben iddiamın yüzde 100 arkasındayım. Z.F. isimli misafir bütün bu olayların başlangıcı olan 19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde Dinler Hotels – Ürgüp veya başka bir Dinler Hotels iştirakinde kesinlikle konaklama yapmamıştır. Bu misafir 19-21 Mayıs tarihlerinde bizim gayretlerimizle Niğde yerine Ürgüp’te 4 yıldızlı başka bir tesiste konaklama yaptırılmıştır. Bu olay nasıl olsa mahkemeye intikal edeceği için (Veli Çilsal’ın söylemiyle) Maliye ve Emniyet kayıtlarından kolayca ortaya çıkacaktır. Ayrıca Veli Çilsal’ın bizim bu misafiri 19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde konfirme ettiğimizi gösteren ve konaklama yaptığını iddia ettiği belgeyi siz değerli kamuoyu ile paylaşmanı beklerdim, fakat hayali belgeler maalesef paylaşılamayacağı için bunu göremiyoruz. Veli Çilsal, ben doğruları söylüyorum – çok merak ediyorum olayları manipüle ederek ne yapmaya çalışıyorsun?”

Hukuki işlemlere başlatabilirsin. HODRİ MEYDAN VELİ ÇİLSAL!”

Veli Çilsal‘ın açıklamasını okumak için TIKLAYIN: