Anı Tur ve Dinler Otel arasında ‘rezervasyon’ polemiği

Anı Tur'da olanlar sektörü nasıl etkileyecek
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal / Anı Tur'da olanlar sektörü nasıl etkileyecek

Last Updated on 21 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Kapadokya merkezli Dinler Hotels ve Anı Tur arasında ‘rezervasyon’ tartışması çıktı. Dinler Hotels Genel Müdürü Yakup Dinler’in bir süredir sosyal medyadan yayınladığı iddialara Anı Tur Genel Müdürü Veli Çilsal yanıt verdi. Dinler, kontenjanı olmadığı halde Anı Tur’un oda sattığını öne sürerken, Çilsal da satmadığını savunuyor.

Dinler Hotels ve Anı Tur arasında yaşanan tartışma daha önce turizm basınına yansımış, “TÜRSAB Anı Tur’u Neden Koruyor?” başlıklı bir yazı yayınlanarak Dinler Hotels Genel Müdürü Yakup Dinler’in iddialarına yer verilmişti. Yakup Dinler’in iddiasına göre Anı Tur, misafire haber vermeden bölge ve otel değiştirmiş, kontenjanı olmadığı halde Dinler Otel’den satış yapmıştı. İşte medyaya yansıyan bu iddialara Anı Tur Genel Müdürü Veli Çilsal da yazılı bir açıklama yaparak yanıt verdi. Çilsal, tüm iddiaları reddederek, Yakup Dinler’in şahsi görevlerinden dolayı otellerine tanınmasını istediği haksız imtiyaz beklentilerinin karşılanmamasından kaynaklı, gerçek dışı ve Anı Tur’u karalamaya yönelik ithamlar yaptığını iddia ediyor.

Anı Tur Genel Müdürü Veli Çilsal tarafından yazılı yapılan basın açıklamasını aşağıda görebilirsiniz. Turizm Günlüğü’nün görüştüğü Yakup Dinler de, bu iddialara cevaben bugün bir açıklama yayınlayacağını söyledi. Bize ulaştığında onu da yayınlayacağız:

ANI TUR’UN BASIN AÇIKLAMASI

“TÜRSAB Anıtur’u Neden Koruyor?” başlıklı yazıda, Dinler Hotel/Yakup Dinler tarafından şirketimize yönelik olarak; Müşteriye haber verilmeden bölge ve otel değiştirmenin alışkanlık haline getirildiği, kontenjanı olmadığı halde Dinler Otel’den satış yapıldığı, Dinler Otel ismi kullanarak misafirin mağdur edildiği, Ürgüp adına yapılan satışların sonradan Niğde ve Kayseri’ye çevrildiği yönünde asılsız ve mesnetsiz suçlamalarda bulunulmuştur. Adı geçen kişi, benzer iddialarla bir misafirimizin yaşadıklarını dile getirmek suretiyle TÜRSAB nezdinde de şikayetçi olmuştur.

Firmamız hakkında bir kısım internet sitelerinde yayımlanan “TÜRSAB Anıtur’u Neden Koruyor?” başlıklı yazıda, Dinler Hotel/Yakup Dinler tarafından şirketimize yönelik olarak; Müşteriye haber verilmeden bölge ve otel değiştirmenin alışkanlık haline getirildiği, kontenjanı olmadığı halde Dinler Otel’den satış yapıldığı, Dinler Otel ismi kullanarak misafirin mağdur edildiği, Ürgüp adına yapılan satışların sonradan Niğde ve Kayseri’ye çevrildiği yönünde asılsız ve mesnetsiz suçlamalarda bulunulmuştur. Adı geçen kişi, benzer iddialarla bir misafirimizin yaşadıklarını dile getirmek suretiyle TÜRSAB nezdinde de şikayetçi olmuştur.

Firmamız otuz yılı aşkın süredir binlerce misafirini, “Kültür Turları” kapsamında ülkemizin tüm bölgelerinde gezdirmektedir. Kapadokya bölgesi de yaz/kış, hafta içi hafta sonu demeden 12 ay süreyle tur düzenlediğimiz bir bölgedir. Binlerce misafir, firmamız vasıtasıyla “Kapadokya Turu”na katılmış, bölgeyi gezmiş, tanımış ve bölge ekonomisine ciddi katkı sağlamıştır ve bundan sonrada Allah’ın izniyle sağlayacaktır.

Anı Tur, Türkiye’nin “Kültür Turları”nda en fazla misafir gezdiren firmaların başında gelmektedir. Bölgede konaklama yaptığımız oteller arasında, firmamız hakkında isnatlarda bulunan Dinler Otel’de bulunmaktadır. Bayram gibi bazı özel dönemlerde, Nevşehir ve ilçelerinde bulunan otelleri doldurduktan sonra, yine Kapadokya turlarımızda bölgede bulunan Kayseri, Niğde, Aksaray illerindeki otellerde de misafirlerimizin tercihine göre konaklama imkanı sağlanmaktadır.

Dinler Otel’in, anlaşması olmadığı halde bilgileri dışında odalarının satıldığı, misafirin tercihi dışında başka bölgelere ve otellere yönlendirildiği, isimleri kullanılarak misafirlerin mağdur edildiği yönündeki iddiaların dayanağı olarak gösterilen olayın aslı, iddia edildiği gibi değildir. Yakup Dinler’in ithamları üzerine yaptığımız araştırmalarda, mağdur edildiği iddia edilen misafirimiz adına, iddia edilenin aksine bizzat Yakup Dinler’in Ürgüp’de bulunan “Dinler Hotels” isimli otelinde rezervasyon yaptırıldığı, otelin bu rezervasyonu konfirme ettiği, onayladığı, misafirimizin, bu otelde konakladığı, Yakup Dinler’e ait bu otele ödeme yapıldığı, misafirimizin, firmamızdan almış olduğu hizmetten memnun kaldığı, hatta sadık müşteri profilimize uygun davranarak aynı sezonda acentamızdan başka bir tur daha satın aldığı, anlaşılmıştır.

O halde “ismimizi kullanarak, müşterileri mağdur ediyor” iddiasında bulunan Yakup Dinler, bu asılsız ithamları ile ne yapmaya çalışmaktadır?

Dinler Hoteller adına yapılan bu açıklamalar, Yakup Dinler’in şahsi görevlerinden dolayı otellerine tanınmasını istediği haksız imtiyaz beklentilerinin karşılanmamasından kaynaklı, gerçek dışı ve firmamızı karalamaya yönelik ithamlardır. İftiharla belirtmek isteriz ki Yakup Dinler’in yanıltıldığını, mağdur edildiğini dile getirdiği misafirimiz, firmamızdan aldığı hizmetten memnuniyetini ve teşekkürlerini iletmiş, firmamızın müşteri memnuniyetini sağladığının ve sadık müşteri profili oluşturduğunun bir göstergesi olacak şekilde, iddia edilen olaydan sonra, hem de aynı yıl içinde ve aynı bölge için firmamızdan yeniden hizmet satın almıştır.

TÜRSAB’a da konuya ilişkin yapılan şikayet üzerine verilen cevabımızda da benzer şekilde açıklamalar yapılmış ve bu açıklamaları teyit eden belge ve misafirin konakladığı gösterir kayıtlar eklenmiştir. Basın duyurusunda ise misafirin kişisel bilgilerinin açıklanmaması yönünden eklenmemiştir.

Turizm sektörünün içinde bulunduğu bu zor süreçte, bölgenin otellerinden restoranlarına, çarşılarından mola tesislerine kadar ciddi bir ekonomik değer katan firmamız hakkında Yakup Dinler, yakışıksız ve art niyetli bir tavırla, Sn. Ürgüp Belediye Başkanımız ve Nevşehir Milletvekilimizi de firmamıza karşı yanlış bilgilendirmiştir. Devlet büyüklerimizin, bu haksız ithamlarla firmamızı yanlış tanıması, bizleri derinden üzmüştür. Ancak, Kapadokya bölgesine ve insanına olan ilgimiz, saygımız ve desteğimiz kesintisiz bir şekilde devam edecektir.

Bu bağlamda Yakup Dinler’i firmamız hakkındaki iddialarının gerçek dışı olduğunu, kendisini kınadığımızı, bu tatsız saldırıların ve haddini aşan söylemlerin devam ettirilmesi halinde, gerekli hukuki işlemlerin başlatılacağını, manevi ve maddi tazminat davaları açılması yanı sıra, hakkında savcılık nezdinde suç duyurusunda bulunulacağını.

Anı Tur Genel Müdürü Veli Çilsal
Basın ve kamuoyuna
Saygıyla bildiririz.