Kruvaziyer turizmine Bakanlıktan büyük destek

Last Updated on 27 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Türkiye’ye kruvaziyer gemi ile turist getiren seyahat acentaları getirdikleri turist başına 30 dolar destek alacak.

Türk turizminin büyüme ivmesini korumaya yönelik tedbirler kapsamında verilecek bakanlık desteği yıl sonuna kadar devam edecek.

Dünya turizminde önemli bir konuma ulaşan Türk turizminin sürdürülebilir niteliğe kavuşturulması ve yaşanan olumsuzluklardan en az düzeyde etkilenmesi amacıyla Bakanlığın aldığı tedbirlere bir yenisi daha eklendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’de kruvaziyer hizmeti verilen limanlara kruvaziyer gemi ile turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına artık getirdikleri turist-kişi başına 30 ABD Doları destek verecek.

Türkiye’ye 2017 yılı turizm sezonunda giriş yapacak kruvaziyer gemi ve turist sayılarını koruyarak, daha da artırabilmek üzere alınan “Ülkemize Kruvaziyer Gemi ile Turist Getiren (A) Grubu Seyahat Acentalarına Destek Sağlanması Hakkında Karar” dün resmi gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu’nun 17 Temmuz’da aldığı 2017/10696 sayılı kararın resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte, 750 ve daha fazla yolcu kapasitesine sahip kruvaziyer gemi ile Türkiye’de kruvaziyer hizmeti verilen limanlara turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına 31 Aralık tarihine kadar turist başına 30 dolar destek verilecek.

Seyahat acentalarına yapılacak ödemeler Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak. Kararın uygulanmasına ilişkin tebliğ çıkarmak, desteklenecek acentalara ilişkin kriterleri belirmek ve uygulamada ortaya çıkabilecek ihtilafları inceleyip, sonuçlandırmak üzere ise Bakanlık yetkilendirildi.