TÜRSAB Asya BYK’da ‘Kimseye destek vermiyoruz’ çıkışı

Last Updated on 28 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

TÜRSAB Asya Bölgesel Yürütme Kurulu’nda geçmiş dönemlerde başkanlık yapan isimler bir basın toplantısı düzenleyerek, mevcut Başkan Ali Bilir’in Başaran Ulusoy’a karşı aday olan Firuz Bağlıkaya’ya destek verdiğine dair açıklamalarına tepki gösterdi. Eski Başkanlar adına konuşan Semih Selimoğlu, Ali Bilir’in bugüne kadar görülmemiş bir üslupla seçimde taraf olduğunu ifade ederek, ASYA BYK’nın adının bu şekilde kullanılmasından rahatsızlık duyduklarını bildirdi.

TÜRSAB Asya BYK Eski başkanları Semih Selimoğlu, Selim Okur, Yiğit Arsu ve bölge acentaları bugün gerçekleşen basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıda, TÜRSAB Asya BYK Başkanı Ali Bilir’in 640 üyenin oyuna ipotek koyarak açıklama yapamayacağını ve sadece kendi oyu için konuşabileceği vurgulandı.

Semih Selimoğlu

Aralık ayında yapılacak seçim öncesinde birlikte olmanın önemine değinen TÜRSAB Asya BYK Eski Başkanları’nın sözcüsü Semih Selimoğlu; “Biz TÜRSAB Asya BYK’da farklı dönemlerde başkanlık yapmış yöneticiler olarak seçim öncesinde hak ve menfaatlerimizi korumak ve söz hakkımızın olduğunu belirtmek için bir araya geldik. Gerçekleşecek olan 23. dönem genel kurulu seçimlerinde geçmiş dönemlerde zaman zaman birlikte çalıştığımız zaman zaman da rakip olduğumuz çalışma arkadaşlarımızla birlikte güven temelli tecrübenin ve istikrarın yanında olacağız. Bizim önceliğimiz herkese saygılı, bireysel seçme hakkını savunan, birlik ve beraberliğin olduğu, demokratik bir anlayıştır” dedi.

KİMSEYE DESTEK VERMİYORUZ

Selimoğlu şöyle konuştu; “Bu toplantı kimseye destek vermek amacıyla yapılmadı. 1986’da kurulan Asya BYK’da bugüne kadar görevimizi etik bir disiplin içersinde yaptık. Büyüklerimizden öğrendiğimiz şekilde hareket ettik. Ali Bilir, yaptığı açıklama ile TÜRSAB Asya BYK olarak aday olan kişilerden birini desteklediğimizi beyan ediyor. Liderler ne söyleyeceklerini değil, ne söylemeyeceklerini bilmelidirler. 640 acentenin bulunduğu yerde Asya BYK Başkanı oylara ipotek koyarak biz şu kişiyi destekliyoruz diyemez” diye konuştu.