Turizmi seçenler neden bu meslekten vazgeçemez?

Last Updated on 1 Ekim 2017 by Yaşar Çelik

Çevrenizde turizm çalışanı varsa zaman zaman işinden yakındığını, ancak asla vazgeçemediğini görürsünüz. İşte neden vazgeçemediklerinin birkaç sebebi…

Dinamik bir iş yapmanın verdiği enerjiyle beslenirler. Aynı anda telefonla konuşmak, karşısındaki kişiyi etkin dinlemek ve bilgisayara veri işlemek onlar için çok basittir. Böyle bir çalışma temposundan sonra durağan mesleklere alışamazlar.

Her birimi ile tıkır tıkır işleyen bir hizmet sisteminin parçası olduklarından, başka sektörde yaşanabilecek en ufak düzensizlik onları rahatsız eder. Turizmde sistem vardır, ekip işidir, her detay önemlidir, bugünün işi yarına bırakılmaz.

İşyeri değiştirmek mi istediler? Başarısı duyulmuş bir turizmci, birinden diğer işletmeye o kadar rahat geçer ki, hatta bunun için çoğu zaman çaba bile sarf etmez, referansları belli aralıklarla ona iş teklifi sunar. Yani işsizlik yaşadıkları dönemler çok kısa sürer.

Onlar için zor ve imkansız diye bir şey yoktur. Çözüm odaklıdırlar, yoku var edebilen kıvrak zekalarına hayran kalırsınız.

İnsanlarla Uğraşmak Zor mudur ?

En az bir kez olsun duymuşsunuzdur; “İnsanlarla uğraşmak zordur”. Bu bakış açısına sahip kişiler için uğraşmaktan kasıt insanlarla iletişimdir. İnsan toplumsal bir varlıktır ve insan ilişkilerinde başarılı olmanın ön koşulu her türlü insanla geçinebilme becerisine sahip olmaktır .

Hizmet sektörü her dalında insan sevgisi, iletişim becerisi, empati ve duygusal zeka ister. Açıkçası bu vasıflara sahip olmayan kişiler iletişimi bir uğraş olarak göreceğinden, turizm mesleği yapmaları başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Otel müşterilerinin temiz ve konforlu bir ortamda konaklamalarını sağlayan housekeepingler turizm sektöründe çok önemli bir yere sahip.

Geleceğin Mesleği Turizmi Seçmeniz İçin İşte Nedenler …

Turizm her şeyden önce kendinden yeni bir sen yaratma sanatıdır.

Yabancı dil öğrenme konusunda istekli ve yetenekli iseniz, dilinizi geliştirir ve yaşıtlarınızdan bir adım öne geçmiş olursunuz. Temel yabancı dil eğitiminizi okulda aldıktan sonra tüm gün boyunca pratik yapabileceğiniz başka bir meslek aklınıza geliyor mu ?

Dünyayı gezmeden dünya insanlarını tanımak. Sizin için dünyayı gezmek yeni yerler görmek olacaktır. Zira turizmci olarak her milleti ve kültürü yaşadığınız ortamda tanıyabilme şansınız vardır.

En seri ve hızlı kariyer adımlarını onlar atar. Komi, bellboy ya da temizlik görevlisi olarak başladığınız işinize otel yöneticisi olarak devam edebilirsiniz.

Wyndham Grand Istanbul Europe – Presidential Suite

Her gün yeni bir şey öğrenilebilen ve yeniliklerle dolu bir meslek. Turizm otelcilik; stres yönetimi, ikna yeteneği, yabancı dil bilgisi, problem çözme becerisi, diksiyon, iletişim yeteneği, pozitif bakış ve davranış yetenekleri kazanabileceğiniz bir meslektir.

Tabi bu mesleği seçerken sahip olmanız gereken özellikler var. İnsanlarla iyi iletişim kurabilme, ikna gücüne sahip olmak, organizasyon yeteneğine sahip olmak, güler yüzlü, dikkatli, sabırlı olmak, yaratıcı ve yeniliklere açık olmak. En önemlisi de bu mesleği seviyor olmak. Mesleğini seven, saygı duyan bir turizmcinin başarılı olması sanıldığından daha kolaydır.

Size turizmci olmak için okumaya gerek olmadığını söyleyenler olabilir, ancak bu kısa vadede işinize yarayacak bir bilgidir. Bugün herhangi bir turizm işletmesinde çalışmak için üniversite mezunu olmanıza gerek olmayabilir, ancak hedefiniz yüksekler ise üniversite mezunu olmak fırsatlara açılan kapıdır. Turizm sektöründeki hızlı büyüme ve gelişme, turizm işletmeciliği alanında uzmanlaşmış ve yüksek öğrenim görmüş kişilere duyulan gereksinimi artırmaktadır. Tabi ki işinizi sevdiğiniz, kendinize yatırım yaptığınız sürece.