Turizmde çocuk istismarını önlemek için öncü bir adım

Last Updated on 13 Ekim 2017 by Yaşar Çelik

FEST Travel, çocukların cinsel amaçlı turizmden korunması için kurulan uluslararası sosyal sorumluluk platformu The Code’a Türkiye’den katılan ilk seyahat acentesi oldu.

Günümüzde çok sayıda çocuk, cinsel amaçlı turizmin mağduru oluyor. Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre 18 yaşından küçük 150 milyon kız çocuğu, 73 milyon erkek çocuğu cinsel şiddete veya cinsel sömürüye uğruyor. Bu suçlar her ülkede ve toplumun her kesiminde görülüyor.

TURİZM BU SUÇLARIN NEDENİ DEĞİL

Maalesef seyahatinin odağında çocuk istismarı olan kişiler, bu istismarı verdiği hizmetlerle sürdüren kurumlar ve turizm sektörünün açmazlarını kötüye kullanan bir yapı bulunuyor. Çocukların bu mağduriyeti özellikle Güneydoğu Asya, Baltık, Güney ve Orta Amerika ülkelerinde yaygın. Bu da turizm sektöründe çalışanlara, çocuğa karşı cinsel amaçlı turizmi durdurma açısından önemli bir görev yüklüyor.

THE CODE’UN YENİ ÜYESİ FEST TRAVEL

Ülkemizde kültür turizminin önde gelen markalarından olan FEST Travel, çocukların cinsel amaçlı turizmden korunması için atılan adımlara destek vermek amacıyla, uluslararası sosyal sorumluluk platformu The Code’a üye oldu.

Türkiye’den bu organizasyona katılan ilk seyahat acentesi olan FEST, çocukların cinsel sömürüsüne karşı politika ve prosedürler oluşturmak, çalışanlarını eğitmek, seyahat edenleri bilgilendirmek ve sektördeki paydaşların desteğini ve işbirliğini sağlamak gibi kuralları kabul ederek çocuk koruma ilkelerini somut eylemlere dönüştürecek.

HAREKETE GEÇİN ÇAĞRISI

Mart 2013’te Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün “Turizm İçin Küresel Etik Kuralları”nı Türkiye’den imzalayan ilk seyahat acentesi olan FEST Travel, çocuk istismarına karşı harekete geçen en önemli uluslararası organizasyonlardan biri olan The Code’a üyeliğiyle hem turizm sektöründe sosyal sorumluluk anlamındaki öncülüğünü bir adım öteye taşıyor hem de bu sektördeki tüm paydaşları çocukların cinsel amaçlı turizmin mağduru olmaması için harekete geçmeye çağırıyor.