ABD ile vize krizi ve turizmdeki son durum

Havacılık sektöründe kaos devam ediyor. 
Havacılık sektöründe kaos devam ediyor. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yaşanan vize krizinde yeni haftaya herhangi olumlu bir gelişme olmadan giriliyor. Hükümet, krizin çözülebileceğine ilişkin sinyaller verirken ABD’den herhangi bir yorum yok. Turizmciler ise krizin çözüleceğinden umutlu.

Amerika ve Türkiye arasında yaşanan vize krizi, Türkiye’de finansal piyasaları olumsuz etkilemiş durumda. Uzmanlar, Amerika’nın bu kararının Türkiye ekonomisinin çok kırılgan bir dönemine denk geldiği uyarısında bulunuyor.

ABD’Lİ TURİST KUŞADASI’NDAN GELİYOR

Turizm sektörü krizden etkilenen sektörlerin başında geliyor. Şu günlerde ABD’li turistler sadece Kuşadası’na yanaşan kruvaziyerlerle günü birlik ziyaret gerçekleştirebiliyor. Uluslararası denizcilik örgütü International Maritime Organization kurallarına göre, kruvaziyerle gelen yolcular, vizesiz olarak ülkeye girebiliyor ve 72 saat kalabiliyor.

ZATEN DÜŞÜŞ VARDI

Kaynak: TÜİK

ABD ile Türkiye arasındaki turizm ilişkilerine bakılacak olursa bundan iki yıl öncesine kadar karşılıklı olarak yükseliş grafiği karşımıza çıkıyor. Ancak ülkemizde meydana gelen bazı olaylar sonrası ABD’den gelen turist trafiğinde ciddi oranda düşüş yaşandı. 2016 yılında ABD’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 2015 yılına göre yüzde 42.48 oranında düşüş göstererek 459 bin 493’e geriledi. 2015 yılında ise ABD’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 798 bin 787 kişi olarak gerçekleşmişti.

Kaynak: TÜİK

TÜİK verilerine göre; 2016 yılında ABD’li turistlerden elde edilen turizm geliri de 2015 yılına göre yüzde 41,11 oranında düşüş göstererek 462 milyon 965 bin dolar seviyesine geriledi. 2015 yılında ise ABD’li turistlerden elde edilen turizm geliri ise 786 milyon 152 bin dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

TÜRKLER ABD’Yİ SEVİYOR

Öte yandan ABD, Türk vatandaşlarının ziyaret etmeyi en çok sevdiği ülkelerden biri. 2016 yılında ABD’ye ziyaret gerçekleştirenler Türklerin sayısı 313 bin 654 olarak gerçekleşti. ABD’ye giden Türklerin tercih nedenleri ise şu şekilde sıralanıyor: Gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler, iş amaçlı (konferans, seminer, görev vb.) ve eğitim, staj….

Kaynak: TÜİK

Kriz çıkaran ABD’nin askıya aldığı “göçmen olmayan vizeler” uygulaması; turistik, iş, geçici çalışma, eğitim veya tıbbi tedavi amacıyla ABD’e geçici olarak gitmek isteyen kişilere yönelik. Dolayısıyla mevcut durumda bir ABD vizesine sahip olmayan Türk vatandaşlarının, kararın hükmü süresince Türkiye’deki ABD temsilciliklerinden vize alabilmesi mümkün değil. Bu da turizm amaçlı seyahatler için büyük bir engel teşkil ediyor.

TURLAR DEVAM EDİYOR

ABD ile yaşanan vize krizi turizmde henüz etkini çok hissettirmiyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, vize yasağı sonrası acentelerden olumsuz yansıyan bir durum almadıklarını bildiriyor. ABD’ye turist olarak gidenlerin çoğunda zaten on yıllık vize olduğunu aktaran Gürcün, acentelerin ilk etapta ileri tarihlerdeki turların sayılarını düşürdüklerini ve şu anda sadece vizesi olanları kabul ettiklerini anlatıyor. ABD’ye turların devam ettiğini belirten Gürcün, “Sadece turist gruplarının sayısı düştü, hala ilanlarla Amerika turları satılmaya devam ediyor” diyor.

TURİZMCİLER UMUTLU

Amerika’ya tur götüren acentelerin temsilcilerine göre bu durum geçici. Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, bu krizin uzun sürmeyeceği öngörüsünde bulunuyor. Onaran, “Biz turizmciler pozitif olmak istiyoruz. Unutmayalım Amerika özgürlükler ülkesi” yorumunu yaparken, Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin de, “Geçici bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Düzelir diye umut ediyoruz” diyor.