Ortaçağ dönemine tarihi yolculuk

Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü’nün ev sahipliğini yaptığı “Orta Zamanda Orta Deniz” adlı fotoğraf sergisi 16 Ekim – 17 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Sergi Salonu’nda düzenlenen serginin açılışına Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Ertürk, Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitü Müdürü Prof. Dr. Tuncer Demir, Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Özgür Arun ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

3 BÖLGENİN ANTİK ESERLERİ SERGİLENDİ

Sanat danışmanlığını T. M. P. Duggan’ın, sergi küratörlüğünü Arş. Gör. Özge Bozkurtoğlu Özcan’ın yaptığı fotoğraf sergisinde, Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencileri Doğan Mert Demir ve Hasan Atik’in objektifine yansıyan Antalya, Kıbrıs ve Mısır’da bulunan ortaçağ döneminden kalma eserler sergilendi.

AMACIMIZ ORTAÇAĞ ATMOSFERİNİ CANLANDIRMAK

Serginin Akdeniz’in Ortaçağ tarihi alanında yapılan akademik çalışmalar sonucunda ortaya çıktığını belirten Sergi Küratörü Arş. Gör. Özge Bozkurtoğlu Özcan, “Orta Zamanda Orta Deniz adlı fotoğraf sergimiz ile bu üç bölgenin tarihine ışık tutmayı, unutulmaya yüz tutmuş ‘çok kültürlülük’ olgusuna dikkat çekmeyi ve ortaçağ atmosferini yeniden canlandırmayı hedefledik. Ortaçağ’dan kalma Akdeniz çevresindeki yapıların güncelliğini koruduğunu, bu üç bölgedeki etkileşimin ne kadar önemli olduğunu ve yüzyıllar boyunca ayakta kaldığını gösterebilmeyi amaçladık” dedi.