Green Card başvuruları yeniden başladı

Green Card çekilişi başvuruları 3 Ekim Salı günü başlamış ve hiçbir açıklama yapılmadan 10 Ekim’de durdurulmuştu. Durdurulan başvurular 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlıyor.

Green Card çekilişi başvuruları 22 Kasım Çarşamba gününe kadar devam edecek. Çekiliş sonuçları ise 15 Mayıs 2018 Salı günü açıklanacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ömür boyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenler için en önemli fırsat olan Green Card çekilişi başvuruları 18 Ekim Çarşamba günü 20:00’da yeniden başlıyor.

TARİHLERDE NEDEN DEĞİŞİKLİK YAPILDI?

Turizm Gazetesi Turizm Günlüğü’nde yer alan habere göre, 10 Ekim’de hiçbir açıklama yapılmaksızın başvuru sitesinin bakıma alındığı tarihlerle aynı zamanda ABD ve Türkiye arasında vize krizinin yaşanmasının akıllarda pek çok soru işareti bıraktığını belirten Green Card 7/24 yetkilisi Ozan Şirin, resmi kaynaklardan aldığı bilgileri sizin için derledi.

Sorunun teknik bir problemden kaynaklandığı başvuru formunda “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde sadece çekilişe katılabilecek ülkeler listesinin yer alması bazı başvuru sahiplerinin bilgilerinin sınırlı bir şekilde alınmasına neden oldu.

3-10 Ekim tarihinde çekilişe katılmak için uygun olmayan ülkelerde doğmuş olan başvuru sahipleri eşleri üzerinden çekilişe katılmak istediklerinde “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde kendi ülkesini seçeneklerde yer almadığı için seçemediler. Aynı zamanda ABD vatandaşı eşi ve çocuğu olan başvuru sahipleri de her ne kadar bu bilgilerini girmek onlar için opsiyonel bile olsa, ABD “Doğum yeri ülke” alanı seçimlerinde yer almadığı için, eş veya çocuk bilgilerini sağlıklı bir şekilde giremediler. Başvuru girişlerinde yaşanan bu sorunlar teknik problemin en büyük kaynağı oldu.

PROBLEM ÇÖZÜLMEDEN ÖNCE KAÇ KAYIT ALINDI?

Resmi kaynaklara göre bu sayıyı sağlıklı bir şekilde belirlemek çok zor. Bütün katılımcıların adil şartlarda çekilişe katılabilmesi için başvurular 18 Ekim Çarşamba günü yeniden başlayacak.

ÇEKİLİŞE KATILANLAR NASIL BİLGİLENDİRİLECEK?

3-10 Ekim tarihleri arasında başvurusunu gerçekleştirmiş olanların e-posta adresine ABD Göçmenlik Dairesi e-posta ile başvurularının yeniden gerçekleştirmeleri konusunda bilgilendirme e-postası gönderecektir. Aynı zamanda tüm ABD Büyükelçilikleri ve konsoloslukları da yerel duyurularla katılımcıları bilgilendirecektir.

GREEN CARD SAHTEKARLIKLARINA DİKKAT

Green Card ve Amerika Göçmenlik konusunda profesyonel hizmet veren www.GreenCard724.com yöneticisi Ozan Şirin, Green Card sahtekârlıklarına karşı katılımcıları başvuru sürecinde çok dikkatli olmaları konusu hakkında uyarıda bulundu.

Kötü niyetli bazı kurumlar katılımcıların bilgisizliğinden yararlanarak her sene binlerce çekiliş katılımcısını dolandırdığını belirten Ozan Şirin, ABD Hükümeti’nin 2003 yılından bu yana Green Card başvurularını sadece internet üzerinden aldığını belirtti. Konuşmasının devamında “Posta veya kargo yolu ile gelen basılı formlarla Green Card başvurusu yapılması söz konusu değil. Ayrıca Green Card kazandığınız yönünde telefon ile gelen aramalara da dikkat edilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu. Katılımcılar için en önemli bilginin teyit numarası olduğunu belirten Şirin “Yapılan başvuruların sonunda mutlaka katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number) alınmalıdır. Sonuçlar sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi Sitesi’nden bu numara ile öğrenilebilir, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir” dedi.

Ozan Şirin “GreenCard724.com olarak sosyal sorumluluk gereği, katılımcılarının doğru bilgiye ulaşabilmeleri, bir mağduriyete uğramadan sağlıklı ve güvenilir bir şekilde Green Card başvurularını gerçekleştirebilmeleri için, “Hem sitemizde hem de basında bilgimizi ve tecrübemizi sürekli paylaşıyoruz ve paylaşmaya da devam edeceğiz” dedi.

Şirin’e göre güvenilir bir Green Card başvurusu yapılması konusunda aşağıdaki hususların göz önünde bulundurulması gerekiyor:

• Green Card başvuruları, 2003 yılından beri sadece elektronik ortamda kabul edilmekte, posta ve benzeri yollarla başvuru yapılması mümkün değildir.

• Green Card başvurusu resmi evrakları diye bir şey yoktur! Bazı kurumlar tarafından adresinize Green Card evrağı adı altında kağıt parçaları gönderilmeye çalışılabilir. Kesinlikle kabul etmeyiniz! Sadece paranızı ve zamanınızı kaybedersiniz! 2003 yılından itibaren Green Card başvuruları internet üzerinden gerçekleştirilmekte ve hiçbir şekilde kağıt bir form bulunmamaktadır.

• Green Card çekilişine katılmak için İngilizce bilmeniz, sağlık kontrolünden geçmeniz ya da check-up yaptırmanız gerekmez. Bazı aracı kurumlar size bu hizmetleri Green Card başvurusu yapanlar için zorunlu diye satmaya kalkabilir. Green Card başvurusu için kesinlikle İngilizce bilgisi, sağlık kontrolü ya da check-up zorunluluğu yoktur.

• TC Kimlik numarası Green Card başvurusu için gerekli değildir. Formlarda böyle bir bilgi sizden istenirse kesinlikle vermeyiniz. TC Kimlik numaranız daha sonra size borç çıkartılması gibi kötü niyetler için kullanılabilir.

• Green Card başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra Teyit Numaranız (Confirmation Number)’ınızı mutlaka bir kenara not edin, eğer bir aracı kurumdan başvurunuzu yaptıysanız hemen aracı kurumunuzdan Teyit Numaranızı isteyiniz ve bunun için kesinlikle bir ücret ödemeyiniz. Teyit numaranız sizin başvuru yaptığınız dönemde Ekim-Kasım aylarında size verilmelidir.

• Teyit Numaranız toplamda 16 karakterden oluşur ve örneğin bu dönemde başvuru yapacağınız Green Card çekilişinin ismi DV2019’dir. DV2019 çekilişine katılanların teyit numaraları 2019 ile başlar. Örnek teyit numarası “201918FDP3D1I586” şeklindedir. Eğer başvuru yaptığınız aracı kurum size teyit numaranızı (teyit mesajı onay kodunuzu) vermiyorsa bir daha o kurumdan başvuru yapmamanızı tavsiye ediyoruz, çünkü teyit numaranız (Confirmation number) olmadan hiçbir zaman başvurunuzun yapıldığından emin olamazsınız ve kazanıp kazanamadığınızı öğrenemezsiniz!