TUTAP heyeti bölge turizmi için Batman’da

Hüseyin Aslan, Ahmet Deniz, Fikret Yıldız

Last Updated on 20 Ekim 2017 by Turizm Günlüğü

TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız, Genel Başkan Yardımcısı Şerife Karacabay ve TUTAP Batman Temsilcisi Hüseyin Aslan’ın içinde bulunduğu Platform üyeleri, Batman Valisi Ahmet Deniz ile Dünya Mirası Türkiye programını Batman’da çekerek tanıtma seferberliği ilan etti.

TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız, Genel Başkan Yardımcısı Şerife Karacabay ve TUTAP Batman Temsilcisi Hüseyin Aslan’ın içinde bulunduğu platform üyeleri Güneydoğu’da 7 ilin tanıtımı ile ilgili Batman’daydı. Platform üyeleri Batman Valisi Ahmet Deniz’i ve Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven’i makamında ziyaret etti.

“BATMAN’I HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE TANITACAĞIZ”

TUTAP Batman Temsilcisi ve GATOB Genel Başkanı Hüseyin Aslan, TUTAP heyetine öncülük ederek bölgeyi gezdirdi. Yaptığı açıklamada ise “Çeşitli kesimlerin terör havası yaratıp, hainlik yaparak bölgeyi karalayan kampanyalarına karşı bizde inadına Batman ve Hasankeyf’i hak ettiği şekilde tanıtacağız. Güneydoğu Kültür Turizmi için bölgeye çekeceği turist sayısını tanıtım çalışmasıyla hak ettiği yere ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

BÖLGE TURİZMİNİ CANLANDIRACAK

Bu bölgenin yeni projeyle dünyaya göz kırptığını söyleyen Aslan konuşmasının devamında “Tarihi eserleri yerinden taşıyarak Kültür Park’a taşıma ve sosyal alanların hayata geçmesiyle bölge turizmini tetikleyecek. Hasankeyf’te ki tarihi eserler Yeni Hasankeyf yerleşim alanında belirlenen Kültür Parka parçalı veya bütünsel olarak taşınacak. Eserlerin bir kısmı Zeynel Bey gibi bütünsel olarak taşınacak bir kısmı ise parçalı olarak, taşınmayan eserler yerinde korunacaktır” dedi.

HAYAL GİBİ BİR PROJE

Yeni proje ile butik otellerin, restoranların ve turizm işletmelerinin yeni yerleşim çevresinde yer alacağını da söyleyen Aslan, “Bu çalışmalar Hasankeyf için gelecek vaat ediyor. Turizm ve Kültür açısından bir kaç sene içinde Hasankeyf’e geldiğinizde belki tekne ile geleceksiniz, marinaya ineceksiniz, marinadan tarihi çarşı veya bütün taşınan tarihi eserleri gezeceksiniz, kıyıda bir yemek yiyeceksiniz orada bir butik otelde kalacaksınız sonra doğa yürüyüşleri, bisiklet turları belki alternatif turizm çeşidi içinde bulunan ata bineceksiniz. Böyle bir proje nerede var? Bu projeye imza atan devlet büyüklerimize bölge halkı adına teşekkür ediyorum. Hayal gibi bir proje ile Hasankeyf yeniden canlandırılıyor” dedi.