Lokal zincir otellere eleştiri: Standartlarını koruyamayıp fiyat kırıyorlar

Last Updated on 25 Ekim 2017 by Yaşar Çelik

Doubletree By Hilton Hotel İstanbul-Avcılar Genel Müdürü Zehra Küçükali, İstanbul turizminin çok büyük sıkıntılar yaşadığını ancak bu durumun sektördeki meslek örgütleri tarafından ilginç bir şekilde gündeme getirilmediğini belirterek, “Son iki yıldır yaptığımız işten mutlu değiliz. Standartlarını koruyamayıp fiyat kırarak doluluk oranlarını arttırıp ayakta kalmaya çalışan lokal zincir oteller var” dedi.

Turizm sektöründe yaşanan dar boğazın İstanbul otellerini ve misafir profillerini nasıl etkilediğine ortaya koymak amacıyla hazırladığımız dosyamızın son konuğu, Doubletree By Hilton Hotel İstanbul-Avcılar Genel Müdürü Zehra Küçükali oldu. Avrupalı turistin gelmemesi nedeniyle Ortadoğlu misafirler için fiyat kırarak standartlarını bozan lokal zincir oteller olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Zahra Küçükali, “Ayakta kalabilmek adına bu da bir tercihtir ama sonuçta hiçkimse yaptığı işten mutlu değil” dedi.

“HİLTON STANDARTLARINI KORUMAK ZORUNDAYIZ”

Bundan 20 yıl önce de bütün otellerde namaz kılmak isteyen misafirlere salonlardan birinin tahsis edildiğini ve seccade verildiğini belirten Küçükali, “Ama şimdi bu yetmiyor, ‘Mescid’ yazısı da isteniyor. Mescid yazısı yok diye misafir sizi tercih etmeyebiliyor. Bu nedenle mescid yazısını oraya koyan en az beş büyük otel size sayabilirim. Bu talep bizde de var ancak Hilton markasının standartlarını korumak zorunda olduğumuz için otelimize böyle bir yazı koyamayız. Ya da unisex salonumuzu haremlik-selamlık yapamayız. Lokal zincir oteller bunu yapabiliyor. Çünkü otel sahibi buna izin verebiliyor. Bizde otel sahibi istese bile Hilton buna izin vermez. Çünkü Hilton markasının bütün dünyada belli standartları var ve biz de o standartları korumak zorundayız” diye konuştu.

“FİYAT KONUSUNDA DİK DURAN YOK”

Daha önce üç yıldızlı otellerde kalan Ortadoğulu misafirlerin, düşen fiyatlar nedeniyle beş yıldızlı otellere yöneldiğini ancak eski alışkanlıklarını beş yıldızlı otellere de taşımak istemeleri nedeniyle sıkıntılar yaşandığını belirten Genel Müdür Zehra Küçükali, “Aslında iki yıldır oldukça mutsuzuz ama mevcut şartlar gereği buna mecburuz. Fiyat olarak da bir yerde dik duramıyor, herkese uymak zorunda kalıyorsunuz. Bu konuda hiçbir otelin dik durduğuna inanmıyorum. Misafir profilindeki bu değişimi çok iyi planlanlayıp oranlamak gerekiyor. O da sizin isim ve lokasyon olarak avantajlı olmanıza bağlı. Biz Avcılar olarak şanslı bir lokasyonda değiliz. O nedenle misafir orantılamasını çok rahat yapamıyoruz. Biz daha çok Hilton markasının avantajını kullanıyor, ‘Burası beş yıldızlı bir Hilton oteli’ diyoruz ama bunu da belli bir yere kadar yapabiliyoruz” diye konuştu.

“DOĞRU ACENTA SEÇİMİ DE ÇOK ÖNEMLİ”

Misafir profili konusunda uzmanlaştıklarını ifade eden Küçükali, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Iraklı, İranlı veya Faslı misafir nasıl olur artık biliyoruz. Çalıştığınız acentayı doğru seçmek de çok önemli. Çünkü acentanın size destek vermesi lazım. Otelinize zarar verecek problemli bir misafir profiliyle karşılaştığınızda bunu ister istemez çalıştığınız acentaya yansıtıyorsunuz. ‘Ya getirdiğin misafir profilini değiştir ya da artık seninle çalışmaya devam etmeyeceğim’ diyorsunuz. Bunun da biraz sektörde profesyonel olmakla ilgisi var. Acentaları iyi tanımak, marketi ve profili çözümlemek gerekiyor. Eğer sizi zarara uğratacaksa kesinlikle dışarı çıkarmalısınız. 10 gün kalacak diye anlaşsanız bile ikinci gün gönderme pahasına da olsa buna maüsaade etmemek lazım. Çünkü bu durumda çok daha tehlikeli şeyler olabiliyor.

Doubletree By Hilton Hotel İstanbul-Avcılar Genel Müdürü Zehra Küçükali
“ASLA TEK BİR PAZARA BAĞLI KALMADIK”

İşin içinde çalışana ya da diğer misafirlere taciz var, özellikle SPA salonunda uygunsuz hareketler var… Eğer bu konuda hassas davranmazsanız çok büyük zararlar verebilir. Şimdiye kadar biz böyle bir olayla karşılaşmadık çünkü o oranı hiç yükseltmedik. İstesek Ağustos ve Temmuz aylarında da oteli tamamen Ortadoğulu misafirlerle doldurabiliriz ama bunu asla yapmadık. Hep bir oranı koruduk. Otelin tamamını tek bir pazara tekel gibi bağlamadık. Ama bu hiç de kolay olmadı. Biz biraz daha Uzakdoğu pazarına ağırlık veriyoruz. Ortadoğu pazarı ile ilgili en önemli dayatma fiyat. Daha önce üç yıldızlı otellerde kalanlar fiyat nedeniyle beş yıldızlı otele gelince adaptasyon sorunu yaşayabiliyor. Çünkü bizim beş yıldızlı otellerimiz hizmet olarak da görsellik olarak da Avrupa’dan çok ileride. Bütün problemimiz Ortadoğulu misafirlerin gelip de diğer pazarlardan misafirlerin gelmemesi de değil aslında. Ortadoğulu misafirler geliyor diye diğerleri gelmiyor değil. Başka hiç kimse gelmediği için şu anda onlar çok dikkat çekiyor”.

“İSTANBUL TURİZMİ SESİNİ DUYURAMIYOR”

Türkiye turizmi denince akla ilk deniz-kum-güneş geldiği için İstanbul turizminin hep gözardı edildiğini belirten Doubletree By Hilton Hotel İstanbul-Avcılar Genel Müdürü Zehra Küçükali, “İstanbul turizmi ve otelcileri de aslında son 2-2.5 sene öncesine kadar çok büyük sıkıntı yaşamıyordu. Hem kongre ve fuar olarak hem Avrupalı turist olarak her şey gayet iyi gidiyordu. Kruvaziyer turizmi de çok hareketliydi. O yüzden de İstanbul turizmi hiç öne çıkmazdı. Son 2.5 senedir çok ciddi sıkıntılarımız var ama bunu dile getirecek mesleki kurum ve kuruluşlardan ilginç bir şekilde hiç ses çıkmıyor. Bu mesleki kurum ve kurulkuşlar bir yerlerinden bir yerlere bağlı oldukları için sıkıntılarımızı dile getirmiyorlar. Onlar bu görevlerini yerine getirmedikleri için, alttakilerin de birlik olmak veya oluşturmak gibi bir derdi olmadığı için herkes o kadar bireysel savaşıyor ki… Böyle bir bireysel savaş hiçbir yerde yoktur. Bireysel olarak herkes korkunç bir savaş veriyor ama birlik olarak savaş verme anlamında hiç kimse diğerine bakmıyor. Çünkü herkes diğerini çok büyük bir rakip olarak görüyor. Tek bir pazar ve çok fazla sayıda açılan otel var. O yüzden bireysel savaş çok fazla. Öyle olunca tabii birleşip İstanbul turizminin sorunlarını karar alıcılara aktarıp çözüm üretilmesini sağlamak konusunda bir adım atmak da mümkün olmuyor. Turizm sadece Ege ve Akdeniz’den ibaret değil… İstanbul’da da çok büyük bir potansiyel var” şeklinde konuştu.