“Türkiye, sağlık turizmindeki fırsatları iyi değerlendirmeli”

Turizm & Etkinlik Danışmanı Mertcan Tekin

Son Güncelleme Tarihi

Türkiye’nin sağlık turizminde marka olmasına yetecek bir çok neden olduğunu belirten Turizm & Etkinlik Danışmanı Mertcan Tekin, sağlık turizmi alanında büyüyen pazarı ve Türkiye’nin bu pazardaki fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Turizm & Etkinlik Yönetimi alanında faaliyet gösteren ve çeşitli destinasyon geliştirme çalışmalarında bulunan Mertcan Tekin, “Bu günlerde ulaşım ağının genişlemesiyle ve seyahat etmenin eskiye nazaran kolaylaşmasıyla dünyada insanların sahip olduğu alışkanlıklar da değişti. Özellikle sağlık konusunda. Eskiden kendi ülkelerindeki hastahaneleri ve tedavi yöntemlerini kullanan insanlar, ülkelerindeki sağlık harcamaları maliyetlerinin ve bekleme süreçlerinin artmasıyla alternatif ülkeler aramaya başladılar” şeklinde konuşarak sağlık turizminin ön plana çıkma sebeplerini açıkladı.

“TÜRKİYE ÇOK GÜÇLÜ BİR ALTYAPIYA SAHİP”

Türkiye, insanların tedavi için tercih edebilecekleri ülkeler arasında en güçlü altyapıya sahip olanlardan birisi diyen Tekin, konuşmasının devamında “Son yıllarda hem özel sektör hem de kamu eliyle yapılan sağlık yatırımları çok ciddi derecede nitelikli yatırımlar. Sağlık Bakanlığımızın özellikle sağlık turizmi alanına güçlü bir destek verdiğini biliyoruz. Bu destekler, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da verdiği çeşitli desteklerle güçlendirerek Türkiye’nin pazarda büyümesini sağlayan şirketlerimiz de var. Bu şirketlerimizin, Türkiye’de bulunan turistik lokasyonları ve misafirperverliğimizi kullanarak tercih edilme oranımızı arttırması gerekiyor” dedi.

“YÜZDE 55-60 DAHA AZ MALİYET”

Sağlık Turizmi’ne yönelen ülkelerin en büyük probleminin günlerce beklenen sıra ve tedavi ücretlerinin yüksekliği olduğunu belirten Tekin, “Örneğin, Amerika’dan sadece bu yıl 1 milyon 400 bin vatandaş tedavileri için seyahat etti. Tedavi için günlerce sıra bekleyip, binlerce dolar vermektense insanlar yüzde 55-60 daha az maliyetle Türkiye’ye gelmeyi tercih ediyor. Burada tedavisini oluyor, geziyor, dinleniyor ve kafası rahat bir şekilde ülkesine dönüyor, kimse bu fırsatı kaçırmaz, yeter ki tanıtımı doğru yapalım” dedi.

“COĞRAFİ YAKINLIK TERCİH EDİLEBİLİRLİĞİMİZİ YÜKSELTECEK”

Türkiye’nin, coğrafi konum olarak 30’dan fazla ülkeye 4 saatlik uçuş mesafesinde olduğunu hatırlatan Tekin, “Bu yakınlık tercih edilebilirliğimizi yükseltecek ve tanıtım politikamızı da bu doğrultuda oluşturmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“TEDAVİ İÇİN SEYAHAT EDİLEN BİR ÇOK ALANDA UZMANIZ”

İnsanların çoğunun plastik cerrahi, diş, kardiyovasküler, ortopedik ve fiziksel tedaviler için ağırlıklı olarak seyahat ettiğini belirten Tekin, özellikle Türkiye’de bu alanlarda uzman bir çok doktorumuz olduğunun unutulmamasının da altını çizdi.