Turizm Bakanı: Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir zenginlik yok!

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

Last Updated on 29 Ekim 2017 by Yaşar Çelik

Muğla ve Antalya’da ören yerleri, antik kentler ve tatil beldelerini havadan helikopterle inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Perge Antik Kentini uluslararası ziyaretçilere açmamız lazım” açıklamasında bulundu.

Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kekova Körfezi, Kaş, Ölüdeniz, Fethiye, Marmaris, Gökova Körfezi ile Marmaris’i havadan inceleyen Kurtulmuş, daha sonra Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte Perge Antik Kentinde de incelemeler yaptı.

“PERGE’Yİ TANITMAK TURİZMCİLERİN DE VAZİFESİ”

Türkiye’nin, Perge Antik Kenti gibi kültürel miraslarına gerçekleştirdiği ziyaretler ile bu tarihi şehirleri, antik kentleri yerinde görmek, eksiklikleri tespit etmek ve neler yapılabileceği konusunda en kısa zamanda eldeki imkânlar ölçüsünde hangi adımların atılabileceğini tespit etmeyi amaçladığını belirten Bakan Kurtulmuş, “Antalya’ya gelen yabancı turistlere Perge’yi tanıtmak, Antalya’daki turizmci arkadaşlarımızın da vazifesidir” dedi.

Buralarda zor şartlarda ve kıt imkânlarla çalışıldığının altını çizen Bakan Kurtulmuş, tarihi mekânların ortaya çıkartılması için çok ciddi gayret sarf edildiğini dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Perge Antik Kentini ziyaret etti.

“ÇALIŞMALAR BİTTİKÇE ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK”

Perge Antik Kentinde kazı ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir zenginliğin olmadığını kaydetti. Konuşmasının devamında “İki kulenin restorasyonu ile ilgili ihaleye çıkılmış ve ihale yapılmış. Şimdi stadyumun ihalesi yapılıyor ve o tamamlanmak üzere. Tiyatro ile ilgili proje ihalesi de yapılacak. Antik şehrin içerisinde çok sayıda heykel ve sütun tespit edilerek ayağa kaldırılmış. Orada bazı kazıların yapılması lazım. Yerdeki mozaikler yıpranmasın diye üzeri kumla, koruyucu bir madde ile kapanmış. Çalışmalar bittikçe de o alanlar ziyarete açılacak ve ziyarete açılan yerlerdeki mozaiklerde sıyrılar o mozaiklerde gün yüzüne çıkacak.”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Antalya’yı helikopterle inceledi.

“EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Bu konuya çok para ayırabilmeyi arzu ettiklerini dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Gönül ister ki, 10-20 yılda yaptığımız işi iki yılda yapalım. Ama maalesef Türkiye’nin imkânları dolayısıyla elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Esas olan bu değerlerin farkında olunmasını sağlamaktır” dedi.

Daha önce Kibyra Antik Kentinde Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Senfonik Türküler Konseri’ne de atıfta bulunan Bakan Kurtulmuş, bu tür etkinliklerle bütün Türkiye’nin ve dünyanın ilgisini buraya çekmeye gayret ettiklerini söyledi.

ANTALYA’NIN TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK

Antalya’da sektörün çok büyük bilgi birikimine sahip olduğunu da vurgulayan Bakan Kurtulmuş, “M.Ö. 4 bin yıldır bu şehir burada duruyor. Üzerine Helenistik Dönem’de, Roma Dönemi’nde bir şeyler ilave edilmiş. Ancak, burası hakkında farkındalığı artırmak için turizmcilerimize de çok şey düşüyor. Antalya’da çok yüksek bir turizm potansiyeli var ve sektörün çok büyük bilgi birikimi var” açıklamasında bulundu.