Türk dizileri konut satışını arttırdı

Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü

Türkiye’nin dizi ihracatında yakaladığı başarı en çok turizme ve emlak sektörüne büyük katkı sağladı. Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, özellikle son 4 yılda yabancıların Türkiye’den konut alımının teşviki konusunda Türk dizilerinin önemli bir rol oynadığının altını çizdi.

Türkiye’de en çok konut alan ülkelere arasında Rusya ve İran’ın geldiğini belirten Gamze Özlü, Rusların ve İranlıların konut alırken dizilerde gördükleri evleri istediklerini söyledi.

150 ülkeye yayılan ve yaklaşık 500 milyon izleyici tarafından izlenen Türk dizilerinin bu başarısından turizmin yanı sıra emlak sektörü de payını aldı.

EN ÇOK RUSLAR VE İRANLILAR İLGİ GÖSTERİYOR

Dizi ve sinema filmlerinin hem turizm hem de emlak sektörünün tanıtım elçiliğini üstlendiğini kaydeden Özlü, “Özellikle son 3-4 yılda ev almak için bize başvuranlar dizilerde gördükleri evlerin modellerini ve özelliklerini istiyor. Özellikle Ruslar ve İranlılar dizilerde gördükleri lüks konutlara, konaklara büyük ilgi gösteriyor” dedi.

FİRMALARIN YÜZÜ GÜLDÜ

Dizilerde yer alan konutların yurtdışından gelip Türkiye’de konut almak isteyenlerin tercihlerinde belirleyici olduğunu dile getiren Gamze Özlü, “Artık kendi yapımlarını ve kendi yıldızlarını yaratan Türk dizi sektörünün sağladığı başarının meyvesinden gayrimenkul sektörü de yararlanıyor. Dünyaya yayılan bu diziler Türkiye’den konut alımını teşvik ediyor. Öyle ki son 4 yıl içinde ofislerimize başvuran yabancıların yaklaşık yüzde 6’sı dizilerde gördüğü konutu satın alıyor. Bu da gösteriyor ki dizi ihracatındaki artış Türkiye’de emlak sektörüne de yarıyor ve inşaat firmalarının yüzünü güldürüyor. Bu nedenle dizi ihracatındaki artışın devam etmesi Türkiye’nin konut satışındaki hedeflerini yakalamasında kolaylaştırıcı bir ekten olabilir” açıklamasında bulundu.