65 Türk firması İtalya’da boy gösterdi

TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak

Last Updated on 2 Kasım 2017 by Turizm Günlüğü

Endüstriyel mutfak sektörünün Avrupa’daki en büyük fuarı olan Host Milano 2017 Uluslararası Otel Ekipmanları Fuarı sona erdi. Organizasyona katılan TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, “Dünyada endüstriyel mutfak sektörünün liderleri olan Almanya ve İtalya’nın hemen ardından Türkiye geliyor” açıklamasını yaptı.

İtalya’nın Milano kentinde 40.’sı düzenlenen Host Milano 2017, 24 Ekim’de sonlandı. Fuara katılan 43’ü TUSİD üyesi olmak üzere toplam 65 Türk firması, İtalya’da en yeni ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) de üyelerinin yanı sıra Türk katılımcılar fuar boyunca stantlarında 26 bin civarında ziyaretçi ağırladı. Bu yılki Host Milano 2017’de Türk firmaları fuarda 5 bin m2’den büyük bir alana stantlarını kurarak en yeni ürünlerini dünyanın dört bir köşesinden gelen ziyaretçilerin beğenisine sundu. Bu alanın 3 bin 600 m2’ye yakını TUSİD üyelerine aitti.

“TÜRKİYE AVRUPA’DA ÇOK İYİ BİR KONUMDA”

TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, fuara katılan firmaların çoğunun ulaşmak istedikleri ziyaretçi sayısına ulaştıklarını belirtirken “Türkiye, endüstriyel mutfak sektöründe dünyada ve Avrupa’da çok iyi bir konumda. Dünyada endüstriyel mutfak sektörünün liderleri olan Almanya ve İtalya’nın hemen ardından Türkiye geliyor. Avrupa’ya baktığımızda, mutfak imalatının dört ana ülkesi arasındayız. Kaliteyi daha uygun maliyetlerle sunan Türk firmalarının bu fuarda boy göstermiş olması, algıyı olumlu yönde etkiledi. Sektör katılımcılarının yer aldığı ve profesyonel ziyaretçilerin bir araya geldiği bu büyük organizasyonda yer almak ülkemizin ve firmalarımızın Avrupa’da temsil edilmesi açısından büyük öneme sahip. Host Milano 2017, yurt dışındaki rakiplerin üretimde ve sunumda hangi noktalarda olduklarını gözlemleyebilmek adına önemli bir fırsat sundu. Ayrıca, fuarda sağlanan sıcak ilişkiler ve bağlantılar, sektör yararına değerlendirebilecek projelerle kazanca dönüştürüldü” dedi.